Petrol fiyatları ‘rezerv kullanımı’ endişeleriyle düştü

Petrol fiyatları, yatırımcıların ABD ve Çin’in stratejik rezervleri koordineli olarak kullanabileceklerine dair telaşlarla düştü. Petrol …

18.11.2021
Petrol fiyatları ‘rezerv kullanımı’ endişeleriyle düştü

Petrol fiyatları, yatırımcıların ABD ve Çin’in stratejik rezervleri koordineli olarak kullanabileceklerine dair telaşlarla düştü.

Petrol fiyatları, yatırımcıların ABD ve Çin’in stratejik rezervleri koordineli olarak kullanabileceklerine dair telaşlarla düştü. Batı Teksas Petrolü, yüzde 1,1 düşüşle son 6 haftanın en düşük düzeyine geriledi.

ABD Lideri Joe Biden akaryakıt fiyatlarını düşürmek için stratejik petrol rezervlerinden kullanmanın yararlarını pahalandırıyor.

South China Morning Post’un haberine nazaran, bu hafta Çin Önderi Şi Jinping ile yapılan çevrimiçi dorukta, ABD Çin’in rezervlerini kullanma ihtimalini gündeme getirdi. Pekin’in bu fikre açık olduğu lakin şimdi bahisle ilgili harekete geçmediği belirtilmişti.

Australia New Zealand Banking Group Kıdemli Piyasa Analisti Daniel Hynes, “Piyasaların mümkün bir rezerv kullanımına hazırlandığı çok açık ama hacim düşünüldüğünde fiyatlara çok fazla tesiri olacağını sanmıyorum” dedi.

ABD Lideri Joe Biden, ülkede son aylarda yüzde 50’den fazla artış gösteren akaryakıt fiyatlarında “rekabete karşı” ya da “yasa dışı bir uygulama” olup olmadığının araştırılması için Federal Ticaret Komitesi’ne (FTC) talimat verdi.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 1,1 düşüşle varil başına 77,50’ye geriledi.

Ocak vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,6 gerileyerek varil başına 79,80 dolara indi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.