Gübretaş fiyat yükselişi ve arz sıkıntısı dolayısıyla kazandığı ihalenin iptalini istedi

Gübretaş, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından kimyevi gübre alımına ait olarak 15 Eylül 2021 tarihinde yapılan ve kontrata davet …

18.11.2021
Gübretaş fiyat yükselişi ve arz sıkıntısı dolayısıyla kazandığı ihalenin iptalini istedi

Gübretaş, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından kimyevi gübre alımına ait olarak 15 Eylül 2021 tarihinde yapılan ve kontrata davet tebligatı aldığı ihalenin zorlayıcı sebep gerekçesiyle iptal edilmesini talep etti. Şirket, ihale…

Global olarak eser fiyatlarında yaşanan artışlar ve tedarik külfeti şirketlerin planlamalarına tesir etmeye devam ediyor.

Gübretaş, bu münasebetlerle kazandığı ihalenin iptal edilmesini istedi.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından kimyevi gübre alımına ait olarak 15.09.2021 tarihinde yapılan ihalede ekonomik açıdan en avantajlı teklif sahibi firma ile mukavele imzalanamaması üzerine ekonomik açıdan en avantajlı 2. teklif sahibi Gübretaş’a 15.10.2021 tarihinde mukaveleye davet tebligatı gönderildiği belirtilirken, ihale tarihi ile kontrata davet tebligatının şirkete ulaştığı tarih ortasında ulusal ve memleketler arası piyasalarda meydana gelen inanılmaz fiyat yükselişleri ve yaşanan tedarik/arz ezası nedeniyle ihale şartlarını teklif kaideleri ile yerine getirmenin şirket açısından imkânsız hale geldiği söz edildi.

Şirket bu durumun “aşırı ifa güçlüğü” doğurduğunu ve Kamu İhale Mukaveleleri Kanunu 10. Unsur kapsamında zorlayıcı sebep değerlendirmesi yapılarak ihalenin iptal edilmesi ve süreksiz teminat mektubumuzun iade edilmesi yazılı olarak talep etti.

Edi̇len Talep kabul edilmedi, 6 ay kamu ihalelerinden yasaklandı

Şirket, açıklamasında edilen talepnun TİGEM tarafından kabul edilmediği ve şirketin 6 ay müddetle kamu ihalelerinden yasaklanmasına dair kararın Resmi Gazete’nin 17.11.2021 tarihli nüshasında yayınlandığı belirtildi.

Karara karşı yönetim mahkemesinde yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açılacak.

Şirket açıklamasında kamu kurumlarına yapılan ihaleli satışların, konsolide satışlar içindeki hissesinin 2020 yılında yüzde 0,30, 2021 yılının birinci dokuz ayında ise yüzde 0,15 olarak gerçekleştiğini, bu nedenle sözkonusu altı aylık yasak kararının satışlar üzerinde kıymetli bir tesiri olmayacağını belirtti.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.