Türk parasını koruma kanunu tebliğinde kritik değişiklikler

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz ofislerinin çalışma nizamına ait yönetmelikte değişiklik yaparak, 100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası …

18.11.2021
Türk parasını koruma kanunu tebliğinde kritik değişiklikler

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz ofislerinin çalışma nizamına ait yönetmelikte değişiklik yaparak, 100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası meblağı altındaki süreçlerde kimlik ibrazı zorunluluğunu kaldırdı. Bildirinin “yetki” başlıklı 30….

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk parası değerini muhafaza hakkında 32 sayılı kararda tanımlanan yetkili kurumlar olan Döviz ofislerinin çalışma tertibine ait yönetmelikte değişiklikler yaptı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda, 100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası meblağı altındaki süreçlerde kimlik ibrazı zorunluluğunun kaldırıldığı açıklandı.

Açıklamada, Türk Parası Değerini Muhafaza Hakkında 32 Sayılı Karara Ait Bildiriminin “20 nci hususunun altıncı fıkrasında yer alan “tüm işlemlerde” ibaresi “100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası meblağını aşan süreçler için” biçiminde değiştirilmiştir.” sözü yer aldı.

12 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye nazaran döviz ofisleri, müşterinin T.C. Kimlik Numarasını/Pasaport Numarasını ve/veya Vergi Kimlik Numarasını, süreç tarihini, saatini ve ölçüsünü gösterecek halde her bir süreç prestijiyle farklı bir hesap yahut deftere kayıt etmek zorundaydı.

Zorlayan sebep ve zarurî hallerde süreç limitlerini belirleme yetkisi

Bildirinin “yetki” başlıklı 30. hususunda yapılan düzenlemeyle, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bu hususta “mücbir sebep ve zarurî halleri değerlendirerek” süreç limitlerini belirleme yetkisi verildi.

Bildirimin evvelki halinde bu unsur şu haldeydi:

“Bakanlık bu Bildirimin tatbikatını temin etmek hedefiyle gerekli göreceği her türlü önlemi almaya, zorlayıcı sebep hallerini yahut zarurî halleri değerlendirmeye, tereddütlü konuları gidermeye ve Bildiride öngörülen haller dışında kalan özel durumları inceleyip sonuçlandırmaya yetkilidir.”

Değişiklik sonrasında ilgili husus şöyle oldu:

“Bakanlık bu Bildirinin tatbikatını temin etmek hedefiyle gerekli göreceği her türlü önlemi almaya, zorlayan sebep hallerini yahut mecburî halleri değerlendirmeye, süreç limitlerini belirlemeye, tereddütlü konuları gidermeye ve Bildiride öngörülen haller dışında kalan özel durumları inceleyip sonuçlandırmaya yetkilidir.

Bildirimle ayrıyeten, pay devranları Hazine ve Maliye Bakanlığı müsaadesine tabi olan bildirim kapsamındaki yetkili kurumların pay periyotlarında ödenecek fiyatların belgelenmesi uygulamasında kuruluşun “mevcut ortaklarına” tanınan istisna kaldırıldı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.