Omicron’a karşı üçüncü doz şart

EDA SANĞUOmicron varyantı hakkında fakat varyantın iki hafta sonra genel bilgileri topladıktan sonra kesin bir sonuca varabileceklerine dikkati …

02.12.2021
Omicron’a karşı üçüncü doz şart

EDA SANĞUOmicron varyantı hakkında fakat varyantın iki hafta sonra genel bilgileri topladıktan sonra kesin bir sonuca varabileceklerine dikkati çeken Prof. Dr. Uğur Şahin, “Yeni Omicron varyant nedeniyle rastgele bir kaygı duymaya gerek yok. Paniğe gerek y…

EDA SANĞU

Omicron varyantı hakkında fakat varyantın iki hafta sonra genel dataları topladıktan sonra kesin bir sonuca varabileceklerine dikkati çeken Prof. Dr. Uğur Şahin, “Yeni Omicron varyant nedeniyle rastgele bir kaygı duymaya gerek yok. Paniğe gerek yok. Varyantın çok farklı mutasyonları olduğunu biliyoruz. Aşının bu varyanta daha az tesir sağladığını fakat ağır hastalıktan da koruduğunu biliyoruz” dedi.

Aşının iki seviyede muhafaza sağladığını tabir eden Şahin, birinciinin antikor ikincisinin de t-hücreleri denilen bağışıklık hücreleri olduğunu belirterek, “Aşı, ağır hastalık seyrine karşı muhafaza sağlıyor. Ağır hastalık seyrine de muhafaza sağladığı için bir inanç sağlıyor. Üçüncü doz aşı olduktan sonra hayli güzel bir muhafazanın sağlandığına eminiz” diye konuştu.

Şahin, Kovid aşısında üçüncü doz aşının kıymetinin altını şu sözlerle çizdi:

“Almanya’da aşısızların yetişkinler ortasında yüzde 15-20 olmasından ötürü salgının üstesinden gelinemediğini anlatan Uğur Şahin, “Bulaşma oranı ve hastalık hadise sayısı, aşı olmayanlar ortasında artış gösterdi. Olay sayıları aşı olmayanlar ortasında aşı olanlara kıyaslandığında 8 kat daha fazla. Aşı oranıyla kıyaslandığında ağır bakıma alınma oranı da 8 kat daha fazla. Hatırlatma dozu gerekli. Genel olarak nüfusun tamamı için 3. dozun gerekli olduğunu söylüyoruz. 20 kat daha muhafaza sağlıyor. Üçüncü doz ile yüzde 97 muhafaza sağlanıyor. Omicron’dan bağımsız olarak üçüncü dozu en kısa vakitte olmayı tavsiye ediyoruz.”

Öte yandan Sıhhat Bakanlığı Bilim Heyeti üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan Omicron varyantının daha kolay bedene girdiğini söyleyerek, “Virüs, formunda gördüğümüz üzere dışındaki vantuz yapılarında değişiklik meydana getiriyor. Değişiklik de virüsün yapışmasını artırıyor, böylelikle de daha kolay bedene girebiliyor, bu da riski artırıyor, süratli bulaşmayı sağlıyor. Süratli bulaşmadan ötürü da tasa ediyoruz” sözlerini kullandı. İzmir Tabip Odası Lideri Lütfi Çamlı da DSÖ’nün ‘Küresel risk yüksek’ uyarısı yaptığı Omicron varyantıyla ilgili Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘varyantın Türkiye’de görülmediği’ açıklamasına karşı “Bunu net söyleyebilmek için çok daha fazla genomik test ve sekans tahlilleri yapılmalı” dedi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.