Ölümler açıklanandan iki kat fazla

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ekim ayı sonu itibariyle CHP’li 21 büyükşehir ve vilayet belediyesindeki vefat istatistiklerini …

16.11.2021
Ölümler açıklanandan  iki kat fazla

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ekim ayı sonu itibariyle CHP’li 21 büyükşehir ve vilayet belediyesindeki vefat istatistiklerini açıkladı ve “Ülkemizin 21 vilayetindeki mevt suratı 81 ile uygulandığında, Kovid-19’dan ölenlerin sayısının 149 bin 315 kiş…

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ekim ayı sonu itibariyle CHP’li 21 büyükşehir ve vilayet belediyesindeki mevt istatistiklerini açıkladı ve “Ülkemizin 21 vilayetindeki vefat suratı 81 ile uygulandığında, Kovid-19’dan ölenlerin sayısının 149 bin 315 kişi olabileceği kestirim ediliyor” dedi.

CHP’nin halkla münasebetler, sıhhat, kültür ve sanattan sorumlu Genel Lider Yardımcısı İlgezdi, yaptığı yazılı açıklamada “Söz konusu 21 vilayette 1 Mart 2020-31 Ekim 2021 tarihleri ortasında Kovid-19 ve bulaşıcı hastalık sebebiyle vefat eden yurttaşlarımızın sayısı 72 bin 827 olarak bulunmuştur. Sıhhat Bakanlığı tarafından birebir tarih prestijiyle mevt nedeni Kovid-19 olarak bildirilenlerin 81 vilayetteki mevt sayısı ise 70 bin 536’dır. 60 vilayet eksik olduğu halde vefat sayısı 2 binden fazla” tabirlerine yer verdi.

İlgezdi, Türkiye’nin geri kalan 60 vilayetindeki Kovid-19 mevt eğiliminin bu 21 ilin vefat süratiyle muadil olabileceği bir projeksiyon yapılırsa Türkiye’de Kovid-19 ölümlerinin, Sıhhat Bakanlığı’nın bildiriminden yaklaşık 2,1 kat daha fazla olacağını belirtti.

İlgezdi, “Gerçek Kovid-19 mevt sayısının 149 bin 315 kişi olduğu kestirim ediliyor. Bu sayılar gerçek olarak açıklanmış olsa ülkemizin, mevt sayılarına nazaran pandeminin en çok etkilediği dünyadaki yedinci ülke olduğu anlaşılacaktır” dedi. İlgezdi, olay sayılarında Türkiye’nin dünyada 6. sırada olduğunu, lakin açıklanan eksik vefat sayıları ile dünya vefat sıralamasında 19. sırada yer aldığının altını çizdi.

İlgezdi, açıklamasında şunları kaydetti:

“Ülkemizde pandeminin, başından beri şeffaf ve hakikat bir formda yönetilemediği açıktır. Bu raporda kelamı edilen 21 ilin bulaşıcı hastalık mevt sayıları izlemine bakıldığında, 2021 yılının Kovid-19 vefatları açısından 2020 yılından daha makûs seyrettiği açık olarak görülmektedir. Sıhhat Bakanlığı tarafından hala Kovid-19 ölümlerinin yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalık, meslek, toplumsal sınıf ve vilayetlere nazaran açıklanmaması nedeniyle ülkemize has risk etmenleri tahlil edilememekte ve maalesef alınan tedbirlerin tesirini bilimsel datalara dayalı olarak kıymetlendirme imkanı bulunmamaktadır. Pandemi ülkemizde yeterli yönetilememektedir ve açıkça görüldüğü üzere Kovid-19 pandemisinin ülkemizdeki yükü, Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı bilgilerden çok daha ağırdır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.