Biden’dan 1 trilyon dolarlık altyapı paketine imza

ABD Lideri Joe Biden, iktisat planının birinci basamağını oluşturan yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı paketini onayladı.Biden, aylar süren …

16.11.2021
Biden’dan 1 trilyon dolarlık altyapı paketine imza

ABD Lideri Joe Biden, iktisat planının birinci basamağını oluşturan yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı paketini onayladı.Biden, aylar süren müzakereler sonucunda Senato ve Temsilciler Meclisi’nden geçen altyapı paketini Beyaz Saray’da düzenlenen merasimde imza…

ABD Lideri Joe Biden, iktisat planının birinci basamağını oluşturan yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı paketini onayladı.

Biden, aylar süren müzakereler sonucunda Senato ve Temsilciler Meclisi’nden geçen altyapı paketini Beyaz Saray’da düzenlenen merasimde imzaladı.

Altyapı paketinin imza merasimi, ABD’de enflasyonun 31 yılın tepesine ulaştığı ve Biden’a olan siyasi takviyenin azaldığı bir devirde geldi.

Biden, merasimde yaptığı konuşmada, “Uzun müddettir dünyadaki en büyük iktisada sahip olmayı konuştuk. Amerikan liderliğini tüm dünyada en yeterli ve inançlı yollar, tren yolları, limanlar ve havalimanlarıyla kanıtlamayı konuştuk. Birçok konuşma, kelam ve uzman görüşü duyduk. Fakat bugün sonunda başardık. Amerikan halkına mesajım şudur ki Amerika yine harekete geçti. Hayatınız daha düzgüne gitmek üzere değişecek.” dedi.

Geçirilen yasa ile yapmak istedikleri işlere odaklandıklarını belirten Biden, bu maddeyi imzalayarak demokrasiyi beşerler için kullandıklarını kaydetti.

Biden, Temsilciler Meclisi ve Senato’nun 1,75 trilyon dolarlık toplumsal harcama paketini de geçireceğinden emin olduğunu lisana getirdi.

Merasime, ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, ABD Senatosu Çoğunluk Başkanı Chuck Schumer, Demokrat Senatör Krysten Sinema, Cumhuriyetçi Senatör Rob Portman’ın yanı sıra her iki partiden çok sayıda siyasetçi ve davetli katıldı.

YENİ ALTYAPI YATIRIMLARINA 550 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK AYRILIYOR

Biden’ın mart sonunda açıkladığı altyapı paketi, uzun süren müzakereler sonunda birinci olarak ağustos ayında ABD Senatosu’nda, kasım ayı başında ise ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanmıştı.

Altyapı paketi kapsamında 8 yıl içinde yaklaşık 1 trilyon dolarlık harcama yapılması planlanıyor.

Yeni altyapı yatırımları için 550 milyar dolarlık kaynağın ayrıldığı pakette, ulaşım kalemindeki en çok bütçenin 110 milyar dolar ile yol ve köprü projelerine aktarılması öngörülüyor.

Paketle elektrik şebekeleri için 73 milyar dolar, demir yolları için 66 milyar dolar, geniş bant internet erişiminin genişletilmesi için 65 milyar dolar, su altyapısı için 55 milyar dolar, çevresel projeler için 50 milyar dolar, toplu taşıma için 39 milyar dolar ve havalimanı projeleri için 25 milyar dolarlık kaynak ayrılıyor.

Birtakım ekonomistler, altyapı paketinin uzun vadede üretkenliği ve ekonomik büyümeyi artırabileceğini belirtirken, Kongre Bütçe Ofisi kelam konusu paketin federal bütçe açığını 10 yılda 256 milyar dolar artıracağını kestirim ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.