Piyasayı bir cent bile mutlu etti

İKTİSAT SERVİSİGelişen para üniteleri içinde en çok kıymet kaybeden TL yabancı yatırımcı için davetiye oldu. Konuttan turizme ‘ucuzluk …

16.11.2021
Piyasayı bir cent bile mutlu etti

İKTİSAT SERVİSİGelişen para üniteleri içinde en çok kıymet kaybeden TL yabancı yatırımcı için davetiye oldu. Konuttan turizme ‘ucuzluk’ bankacılık kesimine de yansıdı. İspanyol BBVA, 2013’te kıymeti 22.5 milyar dolarken 5 milyar dolara gerileyen Garanti Ba…

İKTİSAT SERVİSİ

Gelişen para üniteleri içinde en çok paha kaybeden TL yabancı yatırımcı için davetiye oldu. Konuttan turizme ‘ucuzluk’ bankacılık dalına de yansıdı. İspanyol BBVA, 2013’te pahası 22.5 milyar dolarken 5 milyar dolara gerileyen Garanti Bankası için yeni teklif yaptı. Mülkiyetinde olmayan bütün paylar için 8 yıl evvel yaptığı ödemenin yarısını önerdi. Uzmanlar, teklifin Türk iktisadının içinde bulunduğu ezayı gösterdiğini belirtti.

Seçim sonrasına yatırım hazırlığı yorumları da yapıldı. BBVA’nın teklifi piyasada olumlu karşılanırken “Türkiye’yi kelepire getirdiler” diyen ekonomistler perde gerisindeki tabloyu işaret etti: Bu teklife sevinilmesi iktisadın içinde bulunduğu durumu gösteriyor. Ucuza giden bankamız var. Bu çok da memnunluk verici değil. İhracat, konutlar ucuza gidiyor derken, artık de daha banka payı 10 TL’yi bulmuş dolarla ucuzlamış olarak gidiyor.

TL eridikçe fırsat doğdu

Liradaki kıymetsizleşme Türkiye’yi yabancı yatırımcı için fırsat ülke haline getirdi. Artan kur sonrası Türkiye bankacılık dalı daha evvel gibisi görülmemiş bir geri alım kararına sahne oldu. BBVA, Garanti Bankası’nda mülkiyetinde olmayan bütün paylar için alım kararı aldı. 5 yıl evvel Garanti paylarını almak için 2.2 cent ödeyen BBVA artık pay başına 1.2 cent teklif etti. Bu haberle borsa uçuşa geçti. Dolar ise yeniden yüksek seyretti. Haberlerle 9.95’e kadar inen kur tekrar 10 liranın üzerine çıktı.

İktisat idaresinin aldığı yanlış kararlar TL’nin süratle kıymet kaybetmesine neden oluyor. Gelişen ülke para üniteleri ortasında en çok Türk Lirası kaybederken, Türkiye yabancılar için gitgide ucuz ülke pozisyonuna geldi. Dolar/TL kurunun yükselişi devam ederken başta bankacılık payları, ihracat, turizm ve konut yabancılar için gitgide ucuzluyor. Artan kur sonrası Türkiye bankacılık kesimi daha evvel gibisi görülmemiş bir geri alım kararına sahne oldu.

BBVA, Garanti Bankası’nda mülkiyetinde olmayan bütün paylar için alım kararı aldı. Lakin buna karşın 5 yıl evvel Garanti paylarını almak için 2.2 cent ödeyen BBVA artık pay başına 1.2 cent teklif etti. BBVA, Garanti’de kendisine ilişkin olmayan payların alınması için istekli hisse alım teklifi yapılmasına karar verdi. BBVA, kalan Garanti payları için pay başına 12,20 TL istekli hisse alım teklif fiyatı belirledi.

İstekli hisse alıma husus olan tüm hisselerin satın alınması durumunda BBVA tarafından 25,7 milyar TL, (yaklaşık 2,25 milyar euro) ödeme yapılacak. Hisse alım teklif fiyatı 12 Kasım 2021’de borsada oluşan fiyatından yüzde 15 primli olarak belirlendi. Alım kararını pahalandıran ekonomistler ‘Türkiye’yi kelepire getirdiler!’ yorumunda bulundu. Alım kararını pahalandıran Sözcü Gazetesi müellifi Murat Muratoğlu ‘’Garanti Bankası ‘nın kıymeti 2013 yılında 22.5 milyar dolardı… Artık 5 milyar dolara geriledi! BBVA , Garanti paylarını almak için 5 yıl evvel “2.2” cent ödedi. Artık pay başına “1.2” cent teklif etti. Ve bu duruma sevinildi! Manası, ülke iktisadının hali ve zeka geriliği…’’ yorumunda bulundu.

‘TAKEOVERLAR BAŞLADI’

Toplumsal medya hesabından kararı pahalandıran ekonomist İris Cibre ‘’BBVA, Garanti’nin, BBVA mülkiyetinde bulunmayan hisselerinin tamamı için bir istekli hisse alım teklifi yapılmasına karar verdi. Pay başı fiyatı 12.25 TL belirledi. Takeover lar başladı iyi olsun…Bankacılık endeksi yüzde 7,5 üstte.Bu ortada ülkeye USD girecek diyenler var. TL ile satılan Banka satın almak için kimse ülkeye döviz sokmaz, TL kredisini alır öder. Diyelim ki soktu, topu topu 2.5 milyar USD paradan bahsediyoruz, yara bandı bile değil. Ucuza giden bankamız var çok da memnunluk verici değil’’ paylaşımını yaptı. Ekonomist Turhan Bozkurt ise İspanyol BBVA, Garanti Bankası’nda kalan yüzde 50,15lik hissesi satın almak için pay başına niçin 12,10 TL teklif etti? Sudan ucuz… Pay fiyatı 2015’in dörtte biri fiyatına gerilemiş. 23 Ocak 2015: 9,55 TL , 4,10 dolar 12 Şubat 2017: 7,95 TL, 2,20 dolar 15 Kasım 2021: 12,20 TL, 1,22 dolar, 2017’de Ferit Şahenk’in elindeki yüzde 10’luk hissesi 9,9 milyar TL bedelle devralan BBVA 4 yıl sonra Garanti’nin yüzde 50,1’i için 25,7 milyar TL ödeyecek. TL, dolar yahut euro bazında bankalar pula dönmüş pula. BDDK bu periyotta bankaların çoğunluk payı satışına onay vermemeli’’ tabirlerini kullandı.

İNANÇ İLE ALAKASI YOK BÜSBÜTÜN TİCARİ BİR ATAK

Ekonomist Prof. Dr. Burak Arzova Garanti Bankası’nın tüm paylarını almak isteyen BBVA’nın kararını son derece makul bir atılım olduğunu, Türkiye’ye itimatla ilgili olmadığını doların geldiği noktaya bakıldığında ticari bir atılım olduğunu belirtti. Öte yandan dolardaki yükseliş devam ettikçe Türk şirketlerinin pahasının gitgide ucuzladığını aktaran Arzova, orta ölçekli Amerikalı bir şirketin üç beş kuruşa bütün şirketlerimizi toplayabileceğini belirtti.

‘IRGAT ÜLKE OLDUK’

Dolar/TL kuru arttıkça iş gücü de ucuzluyor. Karar Gazetesi müellifi İbrahim Kahveci daha evvel kaleme aldığı yazısında ucuz iş gücüne değinerek ırgat ülke pozisyonuna geldiğimizi aktarmıştı. Kahveci, ‘’80’li yıllarda ülkemizde tekstil-konfeksiyon kesimi birinci meyvelerini ırgatlık üzerinden vermişti. Avrupalı olsun Amerikalı olsun ünlü markalara yapılan fason üretimlerde daima o meşhur cümleleri duyardık. “Aslında bizim üç kuruşa çalıştırarak ürettiğimiz ve çok düşük fiyata sattığımız eserler ışıklı mağazalarda aylık maaşımızın 3-4 katına satılıyor.”Irgatlık bu türlü bir şey olsa gerek… Bedavaya yakın çalışıp ürettiğin fakat senin alamayıp yalnızca seyrettiğin üretim sistemi. Ya da çalışma nizamı… Bugün taban fiyat bile 1,3 milyar nüfuslu Çin’in çok gerisinde. 20 yıl evvel AK Parti iktidara geldiğinde Çin adeta dünyanın ırgatlığını yapıyordu. Artık ise Çin kişi başına gelirde olsun, minimum fiyatta olsun Türkiye’den yüzde 30 daha uygun durumda. Meğer bizim ülkemiz daima gerileyerek IRGATLIK durumunda Çin’in boşalttığı yeri almaya aday ülke olduk’’ tabirlerini kullanmıştı.

UCUZLUKLA AÇIKLANACAK BİR DURUM DEĞİL

BBVA’nın pay alım kararının sadece ucuzlukla açıklanacak bir durum olmadığını belirten Ekonomist Murat Kubilay ‘’Yüzde 15 primle tüm hisselere teklif vermek sadece ucuzlukla açıklanamaz. Daha evvel de belirttim; ya en kötüdeyiz ya da ona çok yakınız. 2017’den bugüne en karamsar olan bireylerden biri olarak söylüyorum bunu. Zamanlamayı bilmek çok güç, tabanın dibi her vakit mümkün lakin gidişat başka’’ dedi.

‘BBVA UZUN VADELİ YATIRIM YAPTI’

Garanti Bankası Genel Müdürü Recep Baştuğ, BBVA’ının pay alımlarına ait konuştu. BBVA kendi şirketine sahip çıktığını söyleyen Baştuğ, ‘’BBVA Türkiye’ye 2011 yılında girdi. 9 milyar dolarla Türkiye’nin en büyük yabancı yatırımcısı pozisyonunda. Türkiye’de Garanti BBVA üzere çok bedelli varlıklar var. Bu teklifin ülkemize güzellikler getireceğini düşünüyorum. BBVA Türkiye’nin uzun vadeli görünümüne yatırım yaptı.Hem zamanlama hem de hacim olarak değerli bir haber’’ dedi.

Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan Baştuğ, ‘’Bence sermayedarın bu kararı almasının bir nedeni de çalışanların performansıdır. Çalışanının yarattığı katma kıymet sermayedarın bu kararı alırken elini rahatlatmıştır. Türkiye’nin bu türlü haberlere gereksinimi vardır. Takvim ilgili regülatörlerden müsaade alındıktan sonra azamî 20 gün içinde süreç bitirilecek. Her bir hisse için 12,20 TL teklif edilecek. Garanti için çekirdek sermayeye bir tesiri yok, lakin BBVA tarafına negatif tesiri olacak. Bunu da aslında açıklamayla duyurdular’’ sözlerini kullandı.

YÜZDE 5 KÂR BUHARLAŞTI

BBVA’nın Garanti paylarının tamamının alımı kararını yorumlayan Finansal İdare Danışmanı İbrahim Can “BBVA, Garanti’de kendisine ilişkin olmayan (hisse başına 12,20 TL ve toplamda 2,25 milyar euro karşılığında) payların alınması için istekli hisse alım teklifinde bulundu. yapılmasına karar verdi. GARAN 10,62’den 11,63’e yüzde 9,4 yükseldi. Satın alacakların yüzde 5 karı şimdiden buharlaştı!’’ dedi. Finans Danışmanı H. Altuğ Özaslan ise ‘’1990 yılında halka arz olan Garanti Bankası bugün Türk Bankacılık tarihinde bir unsur daha imza atıyor. BBVA, Garanti’de kendisine ilişkin olmayan payların alınması için istekli hisse alım teklifi yapılmasına karar verdi. BBVA, kalan Garanti payları için pay başına 12,20 TL istekli hisse alım teklif fiyatı belirledi. İstekli hisse alıma bahis olan tüm hisselerin satın alınması durumunda BBVA tarafından 25,7 milyar TL, (yaklaşık 2,25 milyar euro) ödeme yapılacak. Hisse alım teklif fiyatı 12 Kasım 2021’de borsada oluşan fiyatından yüzde 15 primli olarak belirlendi. Haberin akabinde VİOP piyasasında Borsa İstanbul yüzde 4,5 ve Bankacılık Dalı payları yüzde 8 primli süreç gördü” tabirlerini kullandı.

‘BUNUN İSMİ TOPYEKÛN YOKSULLAŞMADIR’

BBVA İdare Şurası, Garanti BBVA’nın mülkiyetinde bulunmayan yüzde 50,15‘lik istekli hisselerin tamamına 2,25 milyar euro (2,58 milyar dolar) teklif etti. Bu teklifi kıymetlendiren ekonomistler Garanti Bankası’nın 2013 yılındaki toplam bedelinin 22,4 milyar dolar olduğunu artık ise bankanın toplam bedelinin 5.1 milyar dolara kadar düştüğünü belirterek gelinen bu noktayı iktisattaki gidişata bağladılar. Ekonomist Mustafa Sönmez bunun manasının topyekûn fakirleşme olduğunu söyleyerek ‘’ Şamata birazdan başlar: Bakın, yabancılar nasıl Garanti paylarını kapışıyor. Şahlanışı gördüler! Meğer, akbabalık kelam konusu. BBVA birinci girdiğinde 2014’de pay başına 4 dolar ödemişti!. Artık kıymet, 1,22 dolara düşmüş! Batan geminin mallarına üşüşme bu, öbür bişey değil. İhracat ucuza gidiyor, turizm ucuza gidiyor, konutlar yabancılara vatandaşlık da verilerek ucuza gidiyor derken, artık de daha çok şirket, banka payı 10 TL yi bulmuş dolarla, ucuzlamış olarak akbabalara gidecek. GarantiBBVA bunun örneği’’ paylaşımında bulundu.

‘TÜRKİYE’Yİ KELEPİRE GETİRDİLER’

BBVA’nın Garanti Bankası’nda pay alımını kıymetlendiren Gelecek Partisi Kurucusu ve İdare Konseyi Üyesi ekonomist Prof. Dr. İbrahim Turhan alım kararını ‘’Kasım 2014: BBVA, Garanti Bankası’nın yüzde 14,89’unu Doğuş Grubu’ndan satın almak için muahede imzaladı. Fiyat hisse başına 4 dolar. Şubat 2017: BBVA, Doğuş Grubu’nda kalan yüzde 10 hissesinin 9,95’ini daha aldı. Fiyat 2,20 dolar. Kasım 2021: BBVA kendisine ilişkin olmayan bütün hisseleri satın almak için istekli hisse alım teklifi yaptı. Fiyat 1,22 dolar. Bankanın toplam pahası 5,1 milyar dolar. Mayıs 2013’teki kıymeti 22,4 milyar dolardı. Türkiye’yi kelepire getirdiler!..’’ biçiminde kıymetlendirdi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.