Yabancı yatırımcı kelepir konuta koştu

Artan kur Türkiye’yi yabancı yatırımcı için fırsat ülke haline getiriyor. İhracat ucuzlarken yabancılar için tatil ve konut fiyatları kur …

16.11.2021
Yabancı yatırımcı kelepir konuta koştu

Artan kur Türkiye’yi yabancı yatırımcı için fırsat ülke haline getiriyor. İhracat ucuzlarken yabancılar için tatil ve konut fiyatları kur arttıkça ucuzluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayına ait konut satış verileni yayımladı.Buna nazaran Türk…

Artan kur Türkiye’yi yabancı yatırımcı için fırsat ülke haline getiriyor. İhracat ucuzlarken yabancılar için tatil ve konut fiyatları kur arttıkça ucuzluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayına ait konut satış verileni yayımladı.

Buna nazaran Türkiye genelinde ekimde 137 bin 401 konut satışı gerçekleştirildi. Ekimde satılan konut sayısı eylüle nazaran yüzde 6,6 azalırken geçen yılın birebir ayına kıyasla yüzde 14,9 artış gösterdi. Yabancıya konut satışı konusunda hileli satış şikayetleri hasebiyle değiştirilen değerleme sisteminin satışları düşüreceği beklenirken yabancıya konut satışı artış kaydetti.

Kurun artmasıyla beklenen olmadı ve yabancılara yapılan konut satışları Ekim ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 12,1 artarak 5 bin 893 oldu. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının hissesi yüzde 4,3 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Ekim periyodunda ise bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 38,0 artarak 43 bin 372 olarak bildirildi.

Yabancılara yapılan konut satışlarında birinci sırayı 2 bin 464 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla bin 385 konut satışı ile Antalya, 359 konut satışı ile Ankara izledi. Ekim ayında İran vatandaşları Türkiye’den bin 265 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla 926 konut ile Irak, 543 konut ile Rusya Federasyonu vatandaşları takip etti. Öte yandan Türkiye genelinde sıfır konut satış sayısı, ekimde geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 13,4 artarak 41 bin 914 oldu. Birinci el konut satışları ocak-ekim periyodunda geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 16,9 azalışla 329 bin 70 olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının hissesi yüzde 69,5 oldu.

EKSPER SEÇİMİNDE ÖZGÜR UYGULAMAYA GERİ DÖNÜLECEK

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Lideri Altan Elmas, mevzuyu bölüm ismine evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sonra da Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a şahsen anlattığını açıkladı.

Elmas, “Yabancıya konut satışında eksper zaruriliği devam edecek fakat 20 Eylül 2021’de başlayan otomatik eksper atamasından vazgeçilecek. Devlet de bundan sonra değerleme raporlarını görebilecek’’ dedi. Vatandaşlık için gayrimenkul kıymet koşulu ‘2018’de 250 bin dolara (yaklaşık 2,5 milyon TL) düşürüldüğünde’ yabancıya gayrimenkul satışında ‘eksper değerlemesi’ de kanunla uygulanmaya başlanmış, lakin ‘otomatik eksper ataması’ 20 Eylül 2021’de devreye girmişti. Şimdilik istediklerini aldıklarını, orta yol bulunmuş üzere olsa da bölüm ismine telaşının sürdüğünü aktaran Elmas “Eğer, her şeye karşın eksperler bölümün fiyatlarını yüzde 30-40 daha düşük değerlemede ısrar ederse bölüm için sorun çözülmüş olmaz” diye vurguladı.

İPOTEKLİ SATIŞLAR YÜZDE 60 AZALDI

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Ekim ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 9,7 artış göstererek 28 bin 49 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların hissesi yüzde 20,4 olarak gerçekleşti. Ocak-Ekim periyodunda gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 60,7 azalışla 209 bin 904 oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.