Ölü doğum yapan annenin acısını ikiye katladılar! Ameliyathanede unutulan bebeğin cansız bedeni hastanede kayboldu

İstanbul’da 6.5 aylık gebe bayan, rahatsızlanması üzerine kaldırıldığı hastanede meyyit doğum yaptı. Bebeğin cansız vücudu ise aileye teslim …

20.02.2022
Ölü doğum yapan annenin acısını ikiye katladılar! Ameliyathanede unutulan bebeğin cansız bedeni hastanede kayboldu

İstanbul’da 6.5 aylık gebe bayan, rahatsızlanması üzerine kaldırıldığı hastanede meyyit doğum yaptı. Bebeğin cansız vücudu ise aileye teslim edilmedi. Çiftin şikayeti sonrası yapılan araştırmada doğumhanede vazife yapan hemşirenin, bebeğin cansız vücudunu morga teslim etmediği anlaşılırken, ebe hakkında dava açıldı.

Muhammed Ali Slim ve Jana Kouzi Slim çifti, geçen yıl İstanbul‘a geldi. 6.5 aylık gebe olan genç bayan, 20 Temmuz günü rahatsızlandı. Jana, İstanbul‘da bulunan bir hastaneye kaldırıldı. Bebeğin olağandan daha az geliştiği ve küçük olduğu belirlenirken, genç bayanın yaşadığı doğum sancısı arttı. Doğuma alınan genç bayanın bebeği argümana nazaran anne rahminde ölmüş ve bu nedenle meyyit doğmuştu. Sonraki gün hastaneden taburcu edilen bayan, bebeğinin cansız vücudunu almak istedi.

BEBEĞİN CANSIZ VÜCUDU AİLEYE TESLİM EDİLMEDİ

Sabah Gazetesi’nin haberine nazaran, morga yönlendirilen baba Muhammed, skent aydın haberleritler süren bekleyişe karşın çocuğunun cansız vücudunu alamadı. Yapılan araştırmada, doğumhanedeki vazifeli ebe Büşra K.’nin, meyyit doğan bebeği gerekli hazırlama süreçlerinin akabinde morga teslim etmesi gerekirken bu süreci yapmadan doğumhaneden ayrıldığı belirlendi.

HASTANE GÖREVLİLERİNDEN ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Slim çifti, bebeklerinin cansız vücuduna ulaşamayınca olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusuna bulundu. Çift, bebeklerinin cansız vücudunu hastanede kaybeden vazifelilerden şikâyetçi oldu. Savcılık olayla ilgili ebe Büşra K.’nin tabirine başvurdu.

EBENİN 1 YILA KADAR MAHPUSU İSTENİYOR

Büşra K. ise, “Ölü doğumlardan sonra bebeklerin bu süreçleri için emekçi takımında patoloji ünitesinde misyonlu öbür bir paklık işçisi bulunmaktadır” diyerek kendisini savundu. İstanbul Valiliği Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nün inceleme müsaadesi sonrası ebe hakkında dava açıldı.

İddianamede, meyyit bebeklerle ilgili kuralın gereklerini yapmakta ihmal göstermesi sonucu “görevi berbata kullanmak” hatasından hakkında 3 aydan 1 yıla kadar mahpusu istenen ebe, Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Haberler.com – Yeni

Bebeği,Doğum,Cansız Vücudu ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.