Artık marketler düşünsün! Hazine ve Maliye Bakanlığı şikayet sistemi kurdu, haksız fiyatlara anında müdahale edilecek

Marketlerin yüzde 7’lik KDV indirimine uymaması, hatta üstüne artırım yapması büyük reaksiyonlere neden olmuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı …

20.02.2022
Artık marketler düşünsün! Hazine ve Maliye Bakanlığı şikayet sistemi kurdu, haksız fiyatlara anında müdahale edilecek

Marketlerin yüzde 7’lik KDV indirimine uymaması, hatta üstüne artırım yapması büyük reaksiyonlere neden olmuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, haksız fiyat artışlarına karşı şikayet sistemi kurdu. Vatandaştan gelen şikayetler doğrultusunda harekete geçecek özel timler, vatandaşın cebindeki parayı haksız yolla almamaya çalışanlar için yasal süreç başlatacak.

Türkiye‘de enflasyon sayılarının besin eserlerine önemli oranda tesir etmesinin akabinde hükümet devreye girmiş ve yüzde 7’lik KDV indirimi uygulanmıştı. Lakin birçok market, bu indirimden kaçmak için etiketlerini değiştirdi. Hatta eserler, eski fiyatlarının bile çok üzerine çıkarıldı.

ŞİKAYET BİLDİRİM SİSTEMİ OLUŞTURULDU

Bu kapsamda haksız fiyat artışlarına karşı harekete geçen bakanlık, mağduriyetlerin önüne geçmek emeliyle vatandaşlar tarafından iletilecek şikayetlerin ve tekliflerin toplanacağı bir şikayet bildirim sistemi oluşturdu.

ŞİKAYETLER, BAKANLIĞIN SİTESİNE YAZILACAK

Uygulamaya nazaran vatandaşlar, haksız fiyat artışlarına şahit olması durumunda bakanlığın internet sitesindeki şikayet bildirim kısmına şikayetlerini yazabilecek ve bu şikayetler ilgili ünitelerce kıymetlendirilmek üzere sürece alınacak.

HAKSIZ FİYAT ARTIŞI YAPANLAR HAKKINDA SÜREÇ

Bakanlığın internet sitesi üzerinde sürece alınan şikayetler, Enflasyonla Gayret Timi olan, Vergi Kontrol Heyetindeki müfettişler ve Gelir Yönetiminde vazife yapan denetleyiciler tarafından takip edilecek. Bu sayede, vatandaşları mağdur etmeye yönelik haksız fiyat artışları yaptığı tespit edilecek bireyler için yasal süreç başlatılacak. Devreye alınacak bu uygulamayla haksız fiyat artışlarının önüne geçilmesi bekleniyor.

kent aydın haberleri – İktisat

Şikayet,Fiyat ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için İktisat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.