Nesli tükenen türler için 2,5 milyon avro

Yeni Bir Metodoloji Kapsamında Türkiye’nin Kuşağı Tehlike Altında Cinsleri İçin Cins Hareket Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi …

15.12.2021
Nesli tükenen türler için 2,5 milyon avro

Yeni Bir Metodoloji Kapsamında Türkiye’nin Kuşağı Tehlike Altında Cinsleri İçin Cins Hareket Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi Projesi ile jenerasyonu tehlike altındaki cinsler için önceliklendirme rehberi oluşturulacak ve seçilen pilot cinsler için mode…

Yeni Bir Metodoloji Kapsamında Türkiye’nin Kuşağı Tehlike Altında Cinsleri İçin Çeşit Hareket Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi Projesi ile kuşağı tehlike altındaki cinsler için önceliklendirme rehberi oluşturulacak ve seçilen pilot tipler için model aksiyon planları hayata geçirilecek.

Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len proje, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Bbirincient Otel ve Konferans Merkezi’nde tanıtıldı.

Bütçesi 2 milyon 499 bin 990 avro olan ve Avrupa Birliğince onaylanan projenin mukavelesi, Türkiye, Almanya ve Belçika’dan oluşan konsorsiyum ile yapıldı.

Rehberaydi̇n.comlesi Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan projenin emelleri ortasında, tıp müdafaa konusundaki mevcut çalışmaların artırılması yoluyla Türkiye’nin Cins Müdafaa Stratejisi’nin hazırlanması, AB ülkelerindeki âlâ uygulamaların incelenmesi yoluyla hareket planı hazırlanması gereken kuşağı tehlike altındaki çeşitler için önceliklendirme rehberinin oluşturulması ve seçilen pilot çeşitler için model aksiyon planları hazırlanması bulunuyor.

Proje, çeşit müdafaa konusundaki mevcut çalışmaların artırılması ve AB ülkelerindeki güzel uygulamaların incelenmesi hedefiyle AB İştirak Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) fonlarından desteklenecek.

2 Haziran 2020 tarihinde imzalanan ve 31 Ağustos 2020 prestijiyle resmi olarak uygulanmasına başlanan projenin toplamda 36 ay sürmesi planlanıyor.

Gerçekleştirilmesi planlanan fkent aydın haberleriliyetler

Proje çerçevesinde cins muhafaza konusundaki mevcut durumun kıymetlendirilmesi, ulusal tıp müdafaa stratejisinin, tıp hareket planı hazırlama rehberi ve çeşit aksiyon planları için bir metodolojinin ve pilot çeşit aksiyon planlarının hazırlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda ülke genelinde 11 hareket planı hazırlanacak.

Proje çerçevesinde Karakulak, Küçük kerkenez, Nil kaplumbağası, 5 kuş tipi (Elmabaş patka, Pasbaş patka, Dikkuyruk ördek, Kadife ördek, Yaz ördeği) için bir ortak plan ve bir de habitat aksiyon planı yapılacak.

250 bireye eğitim verilecek

Proje kapsamında 250 şahsa eğitim verilecek. 3 Avrupa ülkesine, 36 kişilik (12’şerli ve birer hafta) çalışma ziyareti yapılacak.

Tehlike altında olan çeşitlerin korunması konusunda halkın bilgi düzeyinin artırılması konusunda 2 belgesel sinema ve web sayfası hazırlanacak, eğitim programları düzenlenecek.

Projenin ana gayesi, Türkiye’deki tıp aksiyon planlarının hazırlanması, uygulanması ve izlenmesi çalışmalarını disipline etmek olacak.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.