Omicron’un yıkımı mart ayında kapıda

EDA SANĞUSağlık Bakanlığı süratle yayılmasıyla tedirginliğe neden olan Omicron varyantının yakından takip edildiğini duyurdu. Hacettepe …

15.12.2021
Omicron’un yıkımı mart ayında kapıda

EDA SANĞUSağlık Bakanlığı süratle yayılmasıyla tedirginliğe neden olan Omicron varyantının yakından takip edildiğini duyurdu. Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Akova, daha çok bilgiye muhtaçlık olduğunu vurgulayarak, “Bu kadar süratli bulaşan bir virüs…

EDA SANĞU

Sıhhat Bakanlığı süratle yayılmasıyla tedirginliğe neden olan Omicron varyantının yakından takip edildiğini duyurdu. Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Akova, daha çok dataya muhtaçlık olduğunu vurgulayarak, “Bu kadar süratli bulaşan bir virüs, daha kolay mutasyona uğrayabilir ve hasebiyle daha dirençli, daha önemli hastalık yapan bir versiyonuna da dönüşebilir” dedi.

Akova, “Virüsün zayıfladığı ve mevsimsel bir hastalığa dönüşeceği istikametindeki optimist kestirimler için erken” diye konuştu. Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Alper Şener de “Türkiye’de ‘Omicron’ varyantının yaygınlaşması, mart ayını bulabilir” dedi.

Çocuklarla ilgili de çelişkili bilgiler olduğunu kaydeden Şener “Güney Afrika’da 20 çocuktan, İngiltere’de ise 200 çocuktan 1’inin hastaneye yattığına yönelik bilgi var. Bu kadar fark varsa temkinli olmak lazım” tabirlerini kullandı. Varyantın bir ay içinde baskın hale geleceğini söyleyen Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ümit Savaşçı da şu tabirleri kullandı: “’Omicron’ ile hadiselerde artış durumunda ne yazık ki günlük 500-1000’leri bulan vefat olayları da gerçekleşebilir. Önlem olarak aşıyı çok önemsiyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.