Nebati ‘Artık heterodoks politikalar var’ demişti, Fitch uyardı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz haftalarda iş dünyasıyla görüşmeleri kapsamında Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği …

17.01.2022
Nebati ‘Artık heterodoks politikalar var’ demişti, Fitch uyardı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz haftalarda iş dünyasıyla görüşmeleri kapsamında Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) idaresiyle bir ortaya geldi. MÜSİAD Genişletilmiş Liderler Toplantısı’nda konuşan Nebati, “Biz Ortodoks p…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz haftalarda iş dünyasıyla görüşmeleri kapsamında Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) idaresiyle bir ortaya geldi. MÜSİAD Genişletilmiş Liderler Toplantısı’nda konuşan Nebati, “Biz Ortodoks siyasetleri bir tarafa koyduk. “ açıklaması yaparak, “Birilerinin bize söylediği ve öğrettiği şeyin dışına çıkıyoruz, bu yolda yürümeye devam edeceğiz” demişti.

Nebati’nin heterodoks siyaset çıkışının akabinde milletlerarası kıymetlendirme kuruluşu Fitch Türkiye’yi uyardı. Banka tarafından verilen bilgilendirme argümanında, Türkiye’de artan enflasyon ve izlenen heterodoks siyasetlerin makroekonomik ve finansal riskleri artırdığı belirtildi.

FİTCH KAMU MALİYESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye’nin kamu borcunun benzerlerine nazaran düşük olmasına karşın borçlanma maliyetinin süratli bir biçimde arttığına işaret eden banka, “Yüksek enflasyon ve kurdaki bedel kaybına karşı uygulanan mali siyasetler kamu maliyesini kurdaki dalgalanmalara karşı daha hassas hale getiriyor ve makroekonomik oynaklığı artırıyor” değerlendirmesini yaptı.

Artan enflasyon ve heterodoks siyasetlerin makroekonomik ve finansal riskleri artırdığını belirten Fitch, enflasyon ve kurdaki paha kaybının tesirini sınırlamaya çalışan mali tedbirlerin Türkiye’nin kuvvetli tarafı olan kamu maliyesi üzerinde baskı oluşturabileceğini kaydetti.

Alınan tedbirlerin yurt içi inançtaki sert düşüşün nedenlerine tahlil üretmediğini vurgulayan Fitch, inançtaki düşüşün, negatif gerçek faiz oranlarının ve 2023 seçimleri öncesinde izlenebilecek iktisat siyasetleriyle ilgili belirsizliğin kurdaki paha kaybının gerisinde yatan nedenler olduğunu bildirdi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.