Bütçe’de BOTAŞ kara deliği: Rekor nominal açık

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021 yılı aralık ayı ve ocak-aralık devri bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.Buna nazaran, Aralık 2021’de bütçe …

17.01.2022
Bütçe’de BOTAŞ kara deliği: Rekor nominal açık

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021 yılı aralık ayı ve ocak-aralık devri bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.Buna nazaran, Aralık 2021’de bütçe gelirleri, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 40 artarak 135 milyar 71 milyon liraya yükseldi. Bütçe sarfiyatları d…

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021 yılı aralık ayı ve ocak-aralık devri bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

Buna nazaran, Aralık 2021’de bütçe gelirleri, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 40 artarak 135 milyar 71 milyon liraya yükseldi. Bütçe sarfiyatları de birebir devirde yüzde 100,9 artışla 280 milyar 814 milyon liraya çıktı. Geçen ay bütçe açığı 145 milyar 743 milyon lira olarak hesaplandı.

Bütçe gelirleri 2021’de bir evvelki yıla kıyasla yüzde 36,8 artarak 1 trilyon 407 milyar 399 milyon lira, bütçe masrafları de yüzde 32,9 yükselerek 1 trilyon 599 milyar 642 milyon lira oldu. Böylelikle merkezi idare bütçesi açığı, geçen yıl yüzde 9,7 arttı ve 192 milyar 244 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

HAZİNE’DEN BOTAŞ’A 40 MİLYAR TL’LİK BORÇ

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; Bütçeden Kamu İktisadi Teşebbüsleri’ne (KİT) Aralık ayında borç verme kalemi altında 55 milyar lira transfer edilirken, en yüksek hissesi 40 milyar lira ile BOTAŞ aldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe gerçekleşmelerine nazaran Aralık ayında borç verme kalemi altındaki değerli ölçüde transfer 40 milyar lira ile BOTAŞ’a yapılırken 2021’deki toplam transfer ise 50.3 milyar liraya çıktı.

Gelir Vergisi Kanunu ve kimi kanunlarda değişiklik öngören yasa ile ek bütçeye gerek kalmadan Cumhurbaşkanına bu yıl bütçe varsayımının üzerinde elde edilen gelir kadar fiyatı ödenek olarak kullanma imkanı getirilmişti.

AK Partili üst seviye yetkililer düzenlemeyle BOTAŞ’ın 50 milyar lirayı geçen borcunun silinmesi üzere kimi gereksinimlerin giderileceğini söylemişlerdi.

“BAZI KİT’LERE VERİLEN BORÇ AÇIĞI ARTIRDI”

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Haluk Bürümcekçi bütçe sayılarını, “Aralık ayı ekseriyetle ödeneklerin kullanıldığı bir aydır. Genelde yüksek açık olur lakin geçen sene düşük kalmıştı münasebetiyle bu yıl, nakit bütçeye de baktığımızda bariz bir artış olacağını görüyorduk. Bakanlıktaki değişim sonrası bütçede olan maliye alanının kullanılacağına dair sinyaller geliyordu. Böylelikle, Aralık’ta tarihi yüksek bir açık gördük. Birtakım KİT’lere borç verildiğini de görülüyor o da ekstra boyutta açığı arttırmış” kelamlarıyla kıymetlendirdi.

MERKEZ BANKASI’NDAN BOTAŞ’A TARİHİ DÖVİZ SATIŞI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Aralık ayında BOTAŞ’a rekor seviyede aylık döviz satışı gerçekleştirmişti.

TCMB datalarına nazaran BOTAŞ’a Aralık ayında 3,4 milyar dolarlık döviz satılmış, bu sayı 2014’te başlayan döviz satışları mühletince kaydedilen en yüksek aylık satış olmuştu.

2021 yılı tamamında TCMB’nin BOTAŞ’a yaptığı döviz satışı 6,1 milyar doları buldu.

TCMB’nin BOTAŞ’a 2015-2020 yılı ortasında toplam döviz satışı ise 45 milyar doları bulmuştu. TCMB’nin aylık döviz alım-satım meblağları verisine nazaran, 2021’in Ocak ayında 6 yılın akabinde birinci kere BOTAŞ’a döviz satışı gerçekleşmemişti.TCMB Aralık 2014 tarihinden bu yana BOTAŞ’a döviz satışı gerçekleştiriyordu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.