Nazillili Çiftçi: Para Kazanmamız İçin Sütün 10 Lira Olması, Etin 120 Bandına Çıkması Lazım. Bunlar Olmazsa Hayvancılık Tamamen Biter

Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı Kozdere köyünde çiftçilik ve besicilik yapan Nazilli Zir kent aydın haberleri t Odası Lider Yardımcısı Ali Aslan …

03.10.2022
Nazillili Çiftçi: Para Kazanmamız İçin Sütün 10 Lira Olması, Etin 120 Bandına Çıkması Lazım. Bunlar Olmazsa Hayvancılık Tamamen Biter

Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı Kozdere köyünde çiftçilik ve besicilik yapan Nazilli Zir kent aydın haberleri t Odası Lider Yardımcısı Ali Aslan, geçen sene 450 litre olan günlük süt üretiminin bu yıl 100 litrelere kadar düştüğünü söyledi. Aslan, “Yem maliyetleri yüksek, mazot maliyeti yüksek. İster istemez biz, bu hayvanları bakamaz hale geliyoruz. Para kazanılmadan hiçbir iş yapılamaz. Para kazanmamız için sütün en azından 10 lira olması lazım. Etin 120 bandına çıkması lazım. Bunlar olmazsa bu hayvancılık büsbütün biter. Ben, kaba yemimi kendim üretiyorum. Kendim ürettiğim halde mutlaka bu işten para kazanamıyorum” dedi.

Aydın‘ın Nazilli ilçesine bağlı Kozdere köyünde çiftçilik ve besicilik yapan Nazilli Zir kent aydın haberleri t Odası Lider Yardımcısı Ali Aslan, geçen sene 450 litre olan günlük süt üretiminin bu yıl 100 litrelere kadar düştüğünü söyledi. Aslan, “Yem maliyetleri yüksek, mazot maliyeti yüksek. İster istemez biz, bu hayvanları bakamaz hale geliyoruz. Para kazanılmadan hiçbir iş yapılamaz. Para kazanmamız için sütün en azından 10 lira olması lazım. Etin 120 bandına çıkması lazım. Bunlar olmazsa bu hayvancılık büsbütün biter. Ben, kaba yemimi kendim üretiyorum. Kendim ürettiğim halde muhakkak bu işten para kazanamıyorum” dedi.

Kendisi de tarım ve hayvancılıkla geçimi sağlayan Nazilli Zir kent aydın haberleri t Odası Lider Yardımcısı Ali Aslan, ekonomik kriz nedeniyle yaşadığı meseleleri şöyle anlattı:

“ŞARTLAR İSTENİLDİĞİ ÜZERE GİTMİYOR

“Hayvancılık istediğimiz üzere gitmiyor. Süt ucuz, et ucuz. Maliyetler yüksek. Mazot, gübre, girdi maliyetleri yüksek olduğu için bu hayvancılıktan para kazanamaz hale geldik. Bundan bir yıl öncesine kadar 70-80 baş hayvanımız vardı. Artık ise 35 baş hayvanımız kaldı. Bu büsbütün süt inekçiliği değil. Bunun içerisinde dana düvesi, her türlü hayvancılık yapıyoruz. Biz, birebir vakitte aile işletmeciliği pozisyonundayız. Dededen toruna gelen bir serüvenimiz var. Günümüz kurallarında hayvancılıktan para kazanamadığımız için bir aile işletmeciliği yok olma düzeyine geldi. Kendi köyümden örnek vermek istiyorum; Kozdere’den 380 baş hayvan vardı. Geçtiğimiz mayıs ayı prestijiyle bu sayı 280 baş ile 250 baş hayvan ortasına düştü. Mayıs ayından bu sürece gelesiye kadar 50 baş daha hayvan satılmış olabilir. Neredeyse 200 baş hayvana geriledik. Evvelden köyümüzde günlük 1,5 tona kadar süt oluyordu. Artık ise 3-4 günde 2 ton süt anca üretebilir hale geldik. Süt üreticisi büsbütün bitmek üzere. Yok olma kuşağına girdi.

“GELECEK JENERASYON BU İŞİ YAPMAK İSTEMİYOR

İlerleyen süreçte gelecek kuşağın bu işi yapma niyeti yok. Herkes taban fiyatlı bir iş peşine düştü. Köyümüzün gençlerinin yüzde 90’a okulda okuyor. Artık çiftçilik yapmak isteyen çok az. Büsbütün bu çiftçilik yok olmak üzere. Gelecekte bu iş yok olursa ülke geneline hayvancılığın pozisyonu ne olur, biz de bilmiyoruz. Bizlerin yok olması demek, hayvancılığın yok olması demektir. Zira aile işletmeciliği bitti mi her şeyin bitmesi demektir. Buradan yetkililere sesleniyorum; bu süt üreticisine, et üreticisine, girdim maliyetlerinin düşürülmesi, et ve sütün uygun noktalara çıkarılması gerekir.

“BİZ DAHA EVVEL 7 LİRAYA SÜT SATMADIK”

Önceden süt üreticisi olarak biz, sütü daha 7 liraya hiç satmadık. 6,80 kuruştan süt parası alıyoruz bugüne kadar. Devletimiz 7,70 kuruş fiyat açıkladı. Daha hiç elimize geçen bir para yok. Buzağı desteklemesi farklı bir muamma. Buzağı 4 aylık oluyor, aşısı yok, birtakım şeyleri eksik. Evvel ben, aile işletmecisi olarak 450 litrelere kadar süt üretiyordum. Şu anda ise 100 litre süt üretebiliyorum. Şu anda doğuran ineğimi ya satıyorum ya kısma gönderiyorum, işin gerçeği. Zira artık biz bu işten çıkamaz hale geldik. Büsbütün bitme noktasındayız. Geçtiğimiz yıl 75’in üzerinde olan hayvanımız şu anda 35 baş kaldı. Önümüzdeki günlerde bu 35 baş hayvana 20 başa kadar düşürmeye çalışacağız.

“BU FİYATLARA HAYVANCILIK BİTER”

Önümüz kış. Yem maliyetleri yüksek. Mazot maliyeti yüksek. İster istemez biz bu hayvanları bakamaz hale geliyoruz. Para kazanılmadan hiçbir iş yapılamaz. Para kazanmamız için sütün en azından 10 lira olması lazım. Etin 120 bandına çıkması lazım. Bunlar olmazsa bu hayvancılık büsbütün biter. Ben, kaba yemimi kendim üretiyorum. Kendim ürettiğim halde katiyetle bu işten para kazanamıyorum. Ben, dağ köyü, kırsal kesimde oturuyorum. Yem maliyetimi karşılamam için ovaya inmem lazım. Yani 20 kilometre kadar mazot maliyeti. Yonca ekiyorum, ovada su bulmak, neredeyse yok. Elektrikli su motorlarına kalıyoruz. Onun da elektrik maliyeti yüksek.

“BEN SÜT YEMİ YEDİRMİYORUM”

Bunlarla maliyetlerimiz büsbütün ikiye katlanmış oluyor. Mısır ekiyoruz, su yok. Su olmadığından ötürü mısır yetiştirmek çok güç oluyor. O vakit maliyetler ikiye, üçe katlıyor. Üre gübresi 710 lira-750 lira ortası. Bu maliyetlerden ötürü ben süt yemi yedirmiyorum, iki yıldan bu yana. Şu anda arpa kırması yediriyorum. Arpa kırmasının bile kilogram maliyeti bana 7 lira. Sütün maliyeti, benim aldığım para 6,80 lira. Bir kilo yem almıyor. Bir kilo süt, bir kilo yem almıyor. Ben nasıl yapabilirim bu işi bu türlü? Şu anda süt yeminin çuvalı şu anda 350 lira. Bu işler nasıl olacak? Mümkünü yok, artık bu hayvancılıktan para kazanmanın. Boşuna kürek çekiyoruz. Tek, bize kar olarak gübresi kalıyor. Gelecek kuşakta bu hayvancılığı çocuklarıma sevdirebilmem için benim para kazanabilmem lazım. Gelişen alet edevata yetişebilmem için, her türlü ekipmanı sağlamak için kazanmam lazım ki ardımdaki kuşak de bu hayvancılığı yapabilsin.”

“İNCİRİ 50 LİRAYA SATAMIYORUZ”

Çiftçi Aslan, incirin fiyatının da 70 lira olması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“Biz, bunları şu an için 50 liraya satamıyoruz. Bunları 50 liraya satamadığımız vakit da bizim için büyük bir gelir kaybı oluyor. Üreticimizin köylerde bundan öteki gelir kaynağı yok. İster istemez biz bunları sınıflandırıp o denli satıyoruz lakin istediğimiz fiyatı, istediğimiz fiyatı alamıyoruz karşılığında. İncirde bu sene rekolte yüksekti birinci başta, lakin havanın istikrarsız gitmesi yüzünden incirde ister istemez bir eza yaşadık. Bu yüzden de fiyatlarda birazcık yükselme oldu. Lakin şu an itibariyle alıcılar fiyatları düşürdüler. Şayet ki istenilen rekolte olmuş olsaydı biz inciri 35 lira bandından üst satamazdık. Şu an tekrar inciri 45-50 bandına çektiler. Bu da bizim için büyük bir kayıp. Geçen sene incirimizi 35 civarında satmıştık. Lakin bu sene incirin 70 TL civarında olması lazımdı, zira genelde girdi maliyetlerinin yüksek olması; personel maliyeti, her türlü maliyet yükseldiği için bizim de inciri yüksek fiyata satmamız lazımdı. Şu anda bu fiyat oluşmadı ne yazık ki. Satamam da. Birtakım problemli periyotlar yaşıyoruz fiyat manasında. Onun için üretici karamsar. Fiyatların düşmesi tarafında sorunlarımız var.”

Kaynak: ANKA / Lokal

Süt,Üre,Lira,Para,Yem,Fiyat,İş,Hayvancılık,Maliyeti,Hayvan,Baş,Tamamen,İnciri,Maliyetleri,Bunlar,Hale,Yok Olma,Yüksek,Sene,Kilo,Olması ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.