Muş’ta kar kaplanlarının gece gündüz kar mesaisi

MUŞ (rehberaydin.com) – Muş’ta ağır kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan yollarda 56 iş makinesiyle çalışma yürüten kar kaplanları, gece gündüz …

25.01.2022
Muş’ta kar kaplanlarının gece gündüz kar mesaisi

MUŞ (rehberaydin.com) – Muş’ta ağır kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan yollarda 56 iş makinesiyle çalışma yürüten kar kaplanları, gece gündüz demeden kuvvetli coğrafyada yolları ulaşıma açmak için çalışmalarını sürdürüyor.Kentte tesirini sürdüren kar yağışı, sis ve …

MUŞ (rehberaydin.com) – Muş‘ta ağır kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan yollarda 56 iş makinesiyle çalışma yürüten kar kaplanları, gece gündüz demeden şiddetli coğrafyada yolları ulaşıma açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kentte tesirini sürdüren kar yağışı, sis ve soğuk hava hayatı olumsuz istikamette etkilemeye devam ediyor. Sarp dağlar ve 2 bin rakım üzerindeki dağ köylerinde karla çabayı sürdüren Vilayet Özel Yönetimi grupları, güçlü coğrafyaya karşın 7/24 köy yollarını ulaşıma açmak için ağır efor sarf ediyor.

En çok kar yağışı alan vilayetler ortasında yer alan Muş’ta, 56 iş makinesi ve 90 çalışanla hummalı çalışma yürüten gruplar, kar kalınlığının yer yer bir metre kadarye ulaştığı köy yollarında birçok vakit tipi ve fırtına nedeniyle ilerlemekte zahmet yaşıyor. Sis, tipi ve fırtınanın tesirli olduğu bölgelerde iş makinesinin önüne geçen takım şefleri, önden yürüyerek operatörlere yol gösteriyor.

“Operatörler yolu göremediği için önden yürüyerek onlara güzergah belirliyoruz”

Sis ve fırtınanın işleri çok zorladığını anlatan Çolak, “Asılsız ihbarlar geldiğinde öbür köylere ulaşımda daha fazla düşünce çekiyoruz. Ağır bir formda 7/24 çalışmaktayız. Köylere ulaşmaya çalışıyoruz. Yüksek rakımlı bölgelerde sis ve fırtınadan ötürü makinelerimiz ilerlemekte zorlanıyor. Operatörler yolu göremediği için önden yürüyerek onlara güzergah belirliyoruz. Arttan bizi takip ediyorlar ve o halde köylere ulaşıyoruz” dedi.

“Yolu güç görüyoruz”

Bölgede ağır kar yağışı ve tipi yaşandığını anlatan iş makinesi operatörü Baki Aydın da, “Yolu güç görüyoruz. Güç kurallar altında tekrar de yolları açmaya çalışıyoruz. Kimi yerlerde fırtına olduğu için çok zorlanıyoruz. Yolu göremiyoruz” sözlerini kullandı.

“Gece gündüz arasak yollar açılıyor”

Köy yolu ulaşıma açılan Bahçe Köyü Muhtarı Abdullah Altay ise köyde yaklaşık 1 metre kadar kar kalınlığının olduğunu ve vilayet özel yönetimi takımlarının daima yolları açtığını tabir etti. Gece gündüz imkanlar dahilinde yolların daima açık tutulduğunu belirten Altay, “Şu anda bir kasvetimiz yok. Kardan ötürü kapanan yollarımız devamlı açılıyor. Hayat burada sıkıntı. Gece gündüz ne vakit arasak yollar açılıyor” diye konuştu. – MUŞ

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Fırtına, Altay, Muş, kar, Mahallî, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.