Moderna, 3. doz Kovid-19 aşısının yetişkinlere uygulanması için onay istedi

Moderna, 3. doz Kovid-19 aşısının yetişkinlere uygulanması için onay istedi ABD ilaç firması Moderna, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dayanak …

18.11.2021
Moderna, 3. doz Kovid-19 aşısının yetişkinlere uygulanması için onay istedi

Moderna, 3. doz Kovid-19 aşısının yetişkinlere uygulanması için onay istedi

ABD ilaç firması Moderna, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dayanak aşısının 18 yaş üzerine genişletilmesi onayı için ABD Besin ve İlaç Dairesine (FDA) başvurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, Moderna 3. doz Kovid-19 aşısının 18 yaş üzeri tüm yetişkinlere acil kullanım müsaadesi talebinin gerekli bilgilerle birlikte federal yetkililere sunulduğu belirtildi.

Moderna’nın güçlendirici aşısının, 1 ve 2. aşılarda verilen 100 mikrograma karşı 50 mikrogram olarak uygulanacağı kaydedildi.

Firma, takviye aşısı için FDA’ya birinci edilen talebinu eylülde yapmış fakat sunulan bilgilerin kâfi açık olmadığı teklifleri üzerine acil onay talebini geri çekmişti.

Moderna’nın 3. doz güçlendirici aşısı, şu an yalnızca bakımevlerinde kalan yahut özel sıhhat durumu nedeniyle virüse karşı risk kümesi içinde bulunan 65 yaş ve üzerine uygulanabiliyor.

Alman BioNTech ile birlikte Kovid-19 aşısı üreten Amerikan Pfizer firması da 10 Kasım’da 3. doz Kovid-19 güçlendirici aşısının tüm 18 yaşın üstündekilere uygulanması müsaadesi için FDA’ya başvurmuştu.

Pfizer-BioNTech’in edilen talebinun cuma günü federal yetkililer tarafından ele alınarak onaylanmasının beklendiği, tıpkı biçimde Moderna’nın edilen talebina da yeşil ışık yakılması halinde ABD’de 3. doz takviye aşısının tüm yetişkinlere yakında uygulanmasına başlanabileceği belirtiliyor.​​​​​​​

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.