Zor durumdaki Çinli emlak devinden zararına hisse satışı

Sıkıntı durumdaki Çinli emlak devinden ziyanına pay satışı Sıkıntı durumdaki Çinli emlak devi China Evergrande Group, HengTen Networks Group Ltd …

18.11.2021
Zor durumdaki Çinli emlak devinden zararına hisse satışı

Sıkıntı durumdaki Çinli emlak devinden ziyanına pay satışı

Sıkıntı durumdaki Çinli emlak devi China Evergrande Group, HengTen Networks Group Ltd.’deki tüm hissesini epeyce büyük bir ziyanla satmayı planlıyor. Böylece, Evergrande likidite krizinin başlamasından bu yana birinci sefer Hong Kong Borsasında süreç gören bir şirketi elden çıkartmak için mutabakata varmış oldu.

Hong Kong Borsası’na yapılan açıklamaya nazaran, Evergrande kelam gelimi edilen payları Allied Resources Investment Holdings Ltd.’ye pay başına 1,28 Hong Kong dolarına satacak. Şirket bu satıştan 273 milyon dolar elde edecek ve bu süreç sonucu 8,5 milyar Hong Kong doları (1,1 milyar dolar) ziyan etmeyi beklediğini kaydetti. Evergrande Eylül ayında bölgesel bir Çin bankasındaki hissesini yaklaşık 1,6 milyar dolara satmak için mutabakata varmıştı.

Öbür haberlere nazaran; emlak geliştirme şirketi Agile Group Holdings Ltd., beş yıl vadeli pay senedi ile değiştirilebilir tahvil arzı yapma konusunda mutabakata vardı. Gayrimenkul idare şirketi Country Garden Services Holdings Co.’nun Hong Kong borsasında süreçleri sebep gösterilmeksizin durduruldu.

Fon sağlamaya yönelik gayretler ve Pekin’in siyaset önlemlerini son vakitlerde gevşetmesi, piyasa etraflarında Çin’in gayrimenkul dalında yaşanan krizde en berbatın geride kalıp kalmadığı sorusunu ön plana çıkardı. Goldman Sachs Varlık İdaresi, Oaktree Capital Group ve Asya’nın en eski hedge fonlarından biri fırsat arayışına başladı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.