ECOWAS, yaklaşık 150 üst düzey yetkiliyi yaptırım listesine aldı

ECOWAS, yaklaşık 150 üst seviye yetkiliyi yaptırım listesine aldı Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), ortalarında Mali Geçiş …

18.11.2021
ECOWAS, yaklaşık 150 üst düzey yetkiliyi yaptırım listesine aldı

ECOWAS, yaklaşık 150 üst seviye yetkiliyi yaptırım listesine aldı

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), ortalarında Mali Geçiş Periyodu Başbakanı Choguel Kokalla Maïga’nın ve geçiş hükümetinin neredeyse tamamının olduğu yaklaşık 150 Malili üst seviye yöneticiyi yaptırım listesine aldı.

ECOWAS resmi sitesinden paylaştığı bildiride, Mali’de demokratik seçim takvimini açıklamayan yaklaşık 150 üst seviye yetkiliyi yaptırım listesine aldığını açıkladı.

Listede Başbakan Maïga ve Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop da dahil olmak üzere 27 bakan yer aldı.

Ağustos 2020’deki darbenin de gerisindeki isim olan Albay Assimi Goita’nın yaptırım listesinde yer almaması dikkatlerden kaçmadı.

Ayrıyeten, yasama organı olarak vazife yapan Ulusal Geçiş Kurulu’nun 121 üyesi de yaptırım listesine alındı.

ECOWAS, 8 Kasım’da askeri darbelerin yaşandığı Mali’de demokratik seçimlerin bir an daha öncesinde düzenlenmesi davetini yaparak, ülkedeki cunta üyelerine de yaptırımların derhal uygulanacağını duyurmuştu.

Mali hükümeti ile milletlerarası toplum ortasında “seçim takvimi” tartışması

Mali’de askerlerin idaresindeki hükümetin, açıkça tabir etmese de seçimleri erteleyerek geçiş sürecini uzatmak istediği biliniyor.

Geçiş sürecinin başbakanı Choguel Maiga, eylülde, seçimlerin birkaç hafta ya da ay ertelenebileceğini söylemişti.

Başta ECOWAS olmak üzere memleketler arası toplum, seçimlerin belirlenen tarihte yapılması konusunda sık sık açıklamalarda bulunuyor.

Cunta ise kesin seçim tarihine, aralık ayında yapılacak ulusal istişareler sonucu karar verileceğini belirtiyor.

Ülkede 9 ayda ikinci darbe

Ağustos 2020’deki darbenin de ardındaki isim olan Albay Assimi Goita, 24 Mayıs’taki kabine değişikliğinin metotlara uygun olmadığı gerekçesiyle ikinci bir askeri darbe yapmıştı.

Goita, 7 Haziran’da düzenlenen resmi merasimle yemin ederek cumhurbaşkanlığı misyonuna resmen başlamış, başbakanlığa da Maiga’yı getirmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.