Meme kanserinde erken tanının önemi paylaşıldı

Göğüs kanserinde erken teşhisin ehemmiyeti paylaşıldı Oncolive Klinik’te göğüs kanseri konuşuldu Prof. Dr. Aydın: “Meme kanserini erken teşhisle …

06.02.2022
Meme kanserinde erken tanının önemi paylaşıldı

Göğüs kanserinde erken teşhisin ehemmiyeti paylaşıldı Oncolive Klinik’te göğüs kanseri konuşuldu Prof. Dr. Aydın: “Meme kanserini erken teşhisle yenebiliriz” İzmir’de bulunan Oncolive Klinik’te, Rotaract kulübü üyeleri ve bilim insanlarının bir ortaya geldiği göğüs kanseri farkındalığı aktifliği düzenlendi.

İZMİR (rehberaydin.com) – Göğüs kanserinde erken teşhisin ehemmiyeti paylaşıldı

Oncolive Klinik’te göğüs kanseri konuşuldu

Prof. Dr. Aydın : “Meme kanserini erken teşhisle yenebiliriz”

İZMİR – İzmir’de bulunan Oncolive Klinik’te, Rotaract kulübü üyeleri ve bilim insanlarının bir ortaya geldiği göğüs kanseri farkındalığı aktifliği düzenlendi. Aktiflikte göğüs kanserinde erken teşhisin kıymetine vurgu yapıldı.

Güzelbahçe Rotaract Kulübü üyeleri, Oncolive Klinik’te göğüs kanseri farkındalık aktifliği düzenledi. Aktifliğe kulüp üyelerinin bununla bir arada ayrıyeten Prof. Dr. Ünal Aydın ve takımı ile influencer Ayşenur Parlak ve eşi ‘Savaşan Baba’ olarak bilinen Savaş Parlak katıldı. Güzelbahçe Rotaract Kulübü üyeleri ve aktifliğe katılanlar göğüs kanseri hakkında bilgilendirilirken, aktiflikte kanser tedaviside başarılı ameliyatlara imza atan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ünal Aydın ve bilhassa göğüs kanseri konusunda kıymetli çalışmalarda bulunan Prof. Dr. Hasan Kaplan, tecrübelerini aktardı. Göğüs kanserinde erken teşhisin değerine vurgu yapılan aktiflikte, Uzm. Biy. Sos. Eray Ünüvar da hasta ve hasta yakınlarının ruhsal durumlarını ele alan bir sunum gerçekleştirdi.

“Meme kanserini erken teşhisle yenebiliriz”

Aktiflikte yaptığı konuşma yapan ve tecrübelerini aktaran Prof. Dr. Ünal Aydın, bilhassa kanserden korunmak için neler yapılmalı sorularına cevap verdi. İştirakçilerin ilgiyle dinlediği Aydın, aktiflik sonunda da kıymetli açıklamalarda bulundu. Erken teşhisin göğüs kanserinde hayat kurtardığına dikkat çeken Aydın, “Oncolive Klinik olarak, bilhassa onkoloji ve kanser alanında, dünyanın her yerinden gelen pek çok beşere yardım ediyoruz. Biz yalnızca onların ameliyatları ve tedavileri ile koşturmanın kâfi olmadığını da biliyoruz. Tıpkı vakitte deneyimlerimizi genç aktivistler ile paylaşmak, onlara mesken sahipliği yapmak da kıymetli. Onlara burada en azından bu yerde, bu klinikte bir alan oluşturmak da bir toplumsal sorumluluk projesi. Bugün burada çok fazla iştirakçi var. Hakikaten gayeye ulaştığını görüyorum aktifliğin. Göğüs kanseri konusunun seçimi tam da bayanlarda en çok görülen kanser tipi olması hasebiyle epeyce manidardı. Ben tüm takıma teşekkür ediyorum. Gençlere de muvaffakiyetler diliyorum. Göğüs kanseri güç bir hastalık fakat şuurlu bir biçimde süreci yönetirseniz ve şuurlu bir halde de erken muayenelere yönelirseniz çözülemeyecek bir hastalık değil. Erken teşhisi yönetirseniz ve tıpkı vakitte da aylık periyodik muayenelerinizi yaparsanız, göğüs kanseri erken teşhis ile önlenebilir” açıklamasında bulundu.

Ayda bir sefer dikkatlice denetim etmek kıymetli

Gerçekleştirilen aktiflikte tecrübelerini paylaşan ve bilhassa göğüs kanseri konusunda uzman olan Prof. Dr. Hasan Kaplan ise, herkesin ayda bir kez kendi kendisini muayene edebileceğini söyledi. Prof. Dr. Kaplan, “Meme kanserinde erken teşhis çok kıymetli. Geç kalınırsa kanser o vakit bizi yeniyor. Bu usul etkinliklerle bu hususun devamlı şimdiki tutulması gerekiyor. Daima hatırlatmak lazım; konuşmamda da söylediğim üzere bilhassa göğüs kanserinde, göğüs elimizin altındaki bir organ… Ayda bir sefer dikkatlice muayene etmek kolay bir şey. İnsan hayatını çok fazla etkiliyor bu hastalık ve ben uzun yıllardır bu bahiste çalışmalar yürüten bir tabip olduğum için yaşayarak gördüm” diye konuştu. Kansere yakalanmamak için herkesin tertipli olarak spor yapmasını da öneren Prof. Dr. Kaplan, “Bir başka değerli konu da spor. Bağışıklık sistemimizi canlı tutan, kemiklerimizi canlı tutan, kan tablomuzu canlı tutan ve kanser hücrelerini birçok vakit yok eden en değerli faktör immün sistemdir; onu da güçlü tutan spordur. Mesela göğüs kanseri ve birçok kanser, bilhassa kilolu insanlarda daha çok görülüyor. Oturarak çalışan insanlarda, bilgisayar başında, masa başında çalışan insanlarda daha sık rastlanıyor. Fakat mesela kanser köylüler de toprak uğraşanlarda orman işleri yapanlar da daha az görülüyor. Bunun da tek açıklaması bedenin etkin olması, spor yapmasıdır” kelamlarına yer verdi.

Aktiflikte hasta ve hasta yakınlarının ruhsal durumlarının etkilenmesi konusunda sunum gerçekleştiren Uzman Biy. Sos. Eray Ünüvar ise, “Böyle etkinlikler, göğüs kanseri konusunda erken teşhis yahut önlenebilir durumu aslında bireylerin yakalamasını sağlayacak. Birebir vakitte göğüs kanseri süreci yaşayan insanların da ruhsal manada neler yaşadığını, hangilerinin uygun doğal olduğunu, hastaların yahut hasta yakınlarının hangi noktalarda psikiyatri servisine başvurmaları gerektiği hakkında biz de ufak bilgilendirmeler yaptık. Bizim açımızdan çok hoş çok keyifli geçti” dedi.

aydın haberleri / Ali İhsan Çiftçi – Sıhhat

Ünal Aydın, Kanser, İzmir, Aydın, Sıhhat, Haber

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.