Mavi Marmara icradan satılık

Anadolu 3. İcra Dairesi’nce yayınlanan açık artırma ilanında, Mavi Deniz Taşımacılığı’na ilişkin 93 metre uzunluğunda, 15.80 metre enindeki eski …

20.11.2021
Mavi Marmara icradan satılık

Anadolu 3. İcra Dairesi’nce yayınlanan açık artırma ilanında, Mavi Deniz Taşımacılığı’na ilişkin 93 metre uzunluğunda, 15.80 metre enindeki eski ismi ‘Mavi Marmara’ olan ‘Anatolian’ isimli yük gemisinin 3 milyon 888 bin liradan açık artırmaya konulduğu duyuruldu.G…

Anadolu 3. İcra Dairesi’nce yayınlanan açık artırma ilanında, Mavi Deniz Taşımacılığı’na ilişkin 93 metre uzunluğunda, 15.80 metre enindeki eski ismi ‘Mavi Marmara’ olan ‘Anatolian’ isimli yük gemisinin 3 milyon 888 bin liradan açık artırmaya konulduğu duyuruldu.

Geminin şerh kaydında ipotek ve haciz olması nedeniyle satışa çıkarıldığı öğrenildi. Geminin Somali’nin Başşehri Mogadişu Limanı’nda bulunduğu belirtilen ilanda, sigorta bedelinin ise 2 milyon dolar olduğu belirtildi.

Geminin seyir, haberleşme ve öbür can emniyet müdafaa üzere ekipmanlarının aktif halde olduğu belirtilen ilanda, geminin deniz haydutları tarafından atağa da uğradığı kaydedildi.

FÜZEYLE AKINA UĞRADIĞI BELİRTİLDİ

İlanda “Gemide silahlı muhafızlar bulunmasına ve karşılık verilmesine karşın hücumun hem füze hem de mermi atılmak suretiyle devam ettiği, en nihayetinde askeri muhafız gemilerinin yetişmesi ile atak sona ermiştir” denildi.

Bu nedeniyle gemide atağa ilişkin izler olduğu belirtilen ilanda, “Geminin fizikî kondisyonunun orta derece olduğu, yakıt ikmali, kumanya ikmali yapılması sertifikalarının yenilenmesi ve işçi ile donatılması durumunda kendi imkanları ile seyir yapılabilecektir” tabirleri kullanıldı.

TÜRKİYE’YE GETİRME MASRAFI 320 BİN DOLAR

İlanda geminin Türkiye’ye getirilme masrafının 320 bin 220 dolar olduğu da belirtildi. ‘Anatolian’ isimli yük gemisinin birinci ihalesi önümüzdeki günlerde Anadolu Adalet Sarayı’nda yapılacak.

NE OLMUŞTU?

İnsani Yardım Vakfı’nın organize ettiği ve Filistin’e insanı yardım taşıyan 6 gemiye 31 Mayıs 2010’da İsrail Savunma Kuvvetleri saldırmıştı. 800 yolcusu bulunan Mavi Marmara gemisine yapılan atakta 10 kişi hayatını kaybederken 60 kişi de ağır yaralanmıştı.

İsrail olaydan yaklaşık 6 yıl sonra hücumda hayatını kaybedenlerin ailelerine 20 milyon dolar ödemişti. Mavi Marmara daha sonra ‘Anatolian’ ismini almış ve yük gemisi olarak faaliyet sürdürmeye devam etmişti.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.