Türk lirası pul oldu: Bulgarlar Edirne’ye akın etti

Döviz kurunun artışıyla Türk lirası paha kaybetmesini fırsat bilen Bulgar ve Yunan turistler, alışveriş için Edirne’ye akın etti. Turistler …

20.11.2021
Türk lirası pul oldu: Bulgarlar Edirne’ye akın etti

Döviz kurunun artışıyla Türk lirası paha kaybetmesini fırsat bilen Bulgar ve Yunan turistler, alışveriş için Edirne’ye akın etti. Turistler, alışveriş merkezleri, sokak ortalarındaki mahalle bakkalı ve kasaplarını tercih ederken en çok ilgi gösterdiği yer…

Döviz kurunun artışıyla Türk lirası kıymet kaybetmesini fırsat bilen Bulgar ve Yunan turistler, alışveriş için Edirne’ye akın etti. Turistler, alışveriş merkezleri, sokak ortalarındaki mahalle bakkalı ve kasaplarını tercih ederken en çok ilgi gösterdiği yerler ise kent pazarları oldu. Bulgar levası, yükselen döviz kuruyla 6 lira 43 kuruş oldu. Edirne’ye gelen turistlerin sayısının da büyük çoğunluğunu Bulgar turistler oluşturuyor.

‘HAFTA SONU 12 BİN BULGAR, YUNAN TURİST GELİYOR’

Pandemi sonrası Yunanistan’a açılan Pazarkule Hudut Kapısı’nın açılmasıyla Yunan turist sayısında artış olduğuna vurgu yapan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Recep Zıpkınkurt şu açıklamalarda bulundu:

“Bulgaristan ve Yunanistan’dan hafta sonu 12 bin civarında turist geliyor. Hafta içi ise komşu ülkelerden konuklarımızın sayısı 6-7 bin oluyor. Kişi başı 500 euro harcayarak kent ve ülke iktisadına önemli döviz bırakıyorlar. Dövizdeki kur artışları, Yunanistan ve Bulgaristan’da yaşayanları şad etti. Kentimizden her türlü muhtaçlıklarını karşılamaya başladılar. İnşaat gereci dahil tüm gereksinimlerini, Edirne’den satın alıyorlar. Yunanistan’dan gelen konuklarımız de, Edirne’den alışverişlerini yapıyorlar. Gelen Yunan turistler, besin eserleri tercih etmiyor lakin Bulgar turistler peynir, et dahil tüm muhtaçlıklarını kentimizden karşılıyor. Yunan turist kıyafet ve başka muhtaçlıklarını buradan satın alıyor fakat besin almıyor.

‘FİYAT TARİFESİNE UYULMASI LAZIM’

Esnafın yüzünü turistler yaptıkları alışverişler ile güldürüyor, ama benim ihtarım var esnafın tarifeye uyması gerekiyor. Yerli vatandaşa farklı, yabancı turiste farklı tarife uygulamamaları gerekiyor zira fiyat tarifelerine uymuyorlar. Yabancı farklı, yerliye farklı fiyat uyguladıkları vakit yarın bu konukları komşu vilayetlere, komşu ilçelere kaçırırız. Hasebiyle tüm işletmelerin buna hassas olmaları lazım.

‘HAFTA SONU OTELLER DOLU’

Edirne’ye günübirlik gelen turistlerin bununla birlikte ayrıyeten konaklamak için gelen turistler de var. Komşu ülkelerden gelen çok sayıda turist 2 gün otellerde konaklıyor ve bu yüzden hafta sonu otellerimizde boş yer kalmıyor. Hasebiyle hafta sonu otellerde kalacak yer bulmanız mümkün değil. Bu da bizi keyifli ediyor. Konaklayan konuklarımız yeme içme alışveriş de yaparak kişi başı ortalama 500 euro para harcayarak kent ve ülke iktisadına önemli oranda döviz bırakıyorlar. Bu geçtiğimiz aylarda konaklamada harcadıkları para 70-80 euro’lardaydı. Euro’nun yükselmesiyle birlikte biz azalacağını düşünürken onların paraları bedelli olduğu için konaklamaya da başladılar.”

‘2 BİN LEVA BOZDURDUM, HER ŞEY SATIN ALACAĞIM’

Bulgaristan’ın Romanya’ya hudut kenti Siliste’den alışveriş için Edirne’ye gelen Emine Aşçı şunları söyledi:

“Edirne’ye alışveriş için geldik. Burada her şey daha ucuz. Yaklaşık 2 bin leva para bozdurdum onunla buradan bayağı alışveriş yapacağız. Kıyafetten yiyecek gereksinimlerimize kadar her şeyi satın alacağız.”

‘BURADA ESERLER HEM UCUZ HEM DE KALİTELİ’

Bulgaristan’dan alışveriş için gelen Elvan Atilla ise şu tabirleri kullandı:

“Edirne’ye alışveriş için geldik. Mesken muhtaçlıklarını satın almak için geldik. Meyve zerzevat de satın alacağız. Türkiye’de dövizin artması ile biz de alışveriş ve gezmek için Edirne’ye geliyoruz. Bu sayede Edirne ekonominse katkı sağlıyoruz. Burada eserler hem ucuz hem de kaliteli. Alışveriş için 500 euro para bozdurdum, hepsiyle alışveriş yapacağım.”

‘TOPTAN SATIN ALIYORLAR’

Özelikle alışveriş için gelen turistlerin, tezgahından kıyafetleri toptan satın aldığını belirten esnaf İrfan Doğan şu kelamları kaydetti:

“Dolar ve Euro’nun artmasıyla birlikte Bulgar ve Yunan turistler alışveriş için ağır bir biçimde geliyorlar. Pazarda farklı bir ucuzluk var. Mağaza fiyatlarından ucuza veriyoruz. Bulgaristan’dan gelenler toptan satın alıyorlar. Dolar’ın artması Bulgar ve Yunan turistin işine yaradı. Bol bol alışveriş yapıyorlar. İşlerimiz çok güzel. Dolar ve euro ile birlikte Bulgar parası leva da arttı ve Bulgar turiste ucuz geldiği için daha çok gelerek alışveriş yapıyorlar”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.