Malatya’da 2001’de askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan 34 asker anıldı

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde 2001’de CASA tipi uçağın düşmesi sonucu şehit olan 34 asker merasimle anıldı. MALATYA (kent aydın haberleri …

17.05.2022
Malatya’da 2001’de askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan 34 asker anıldı

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde 2001’de CASA tipi uçağın düşmesi sonucu şehit olan 34 asker merasimle anıldı.

MALATYA (kent aydın haberleri) – Malatya‘nın Akçadağ ilçesinde 2001’de CASA tipi uçağın düşmesi sonucu şehit olan 34 asker merasimle anıldı.

Malatya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, askeri uçağın düştüğü kayısı bahçesinde yaptırılan anıtta anma merasimi gerçekleştirildi.

Vali Aydın Baruş, merasimde, 2001’de Özel Kuvvetlere ilişkin nakliye uçağında bulanan 34 askerin vatan için yola çıktığını belirterek, şöyle devam etti:

Vatan için canlarını ortaya koymuşlardı. Mkent aydın haberlerilesef elim bir uçak kazası sonucu Malatya‘nın Akçadağ ilçesindeki bu topraklarda şehit oldular. Allah tüm şehit ailelerine sabırlar ihsan eylesin zira evlat kaybetmek, eş kaybetmek çok güç bir iş. Hayatta kıymetli ölçüde desteğiniz olan varlıkları yok bilmek, bir daha sizin yanınızda olamayacağını bilmek çok acı bir görüntüdür fakat onlar olağan bir mevt yaşamadı. Onların yaşamış olduğu mevt aslında onları ebedi huzura ulaştıracak, ebedi mükafata ulaştıracak bir kayıptı. Keşke Rabbim hepimize bu türlü bir mevt nasip eylesin. Vatan ve millet uğrunda can vermeyi bizlere nasip eylesin. Şehit ailelerimiz bu milletin baş tacıdır, onurudur. Onların sabrı, metaneti bizlere güç vermektedir.”

Şehit ailelerini başlarının üzerinde taşımaları, onlara gereken pahası vermeleri gerektiğini anlatan Baruş, “Bu vatan vatan olmuşsa şehitlerimizin canları, kanları sayesinde bu türlü bir vatan oldu. Bugün de vatanımıza göz diken hainlere karşı kıymetli ölçüde kuvvetimiz teröre, hainlere karşı savaşan askerlerimizde, polisimizde, jandarmamızda, güvenlik güçlerimizde bulunan bu şahadet ruhudur. Biz şehitlerimizle her vakit gurur duyuyoruz. Onların bizlere bıraktığı bu kutsal miras bizim yüreğimizde, çocuklarımızın, yeni kuşaklarımızın yüreğinde hep devam edecektir.” sözlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde anıta çiçek bırakıldı, şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Merasime şehit askerlerin aileleri ve yakınlarının bununla bir arada ayrıyeten 2. Ordu Kurmay Lideri ve Garnizon Kumandanı Tümgeneral Selami Arslan, 7. Ana jet Üs Kumandanı Albay Zeki Koltukoğlu, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Vilayet Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Ercan Altın, MHP Vilayet Lideri Mesut Samanlı, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay, Akçadağ Belediye Lideri Ali Kazgan, Arapgir Belediye Lideri Haluk Çömertoğlu, Vilayet Müftüsü Veysel Işıldar, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, şehit ve gazi dernekleri ve vatandaşlar katıldı.

Diyarbakır’dan havalanan CASA CN 235 tipi uçağın 16 Mayıs 2001’de Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Güzyurdu köyü yakınlarında düşmesi sonucu 34 asker şehit olmuştu.

kent aydın haberleri / Volkan Kaşik – Yeni

Şehit,Vatan,Baş,Malatya,Onlar,Asker ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.