Maaş vergilendirmesi nasıl olacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığının Gelir Vergisi Genel Bildirisi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yüzbinlerce …

27.01.2022
Maaş vergilendirmesi nasıl olacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığının Gelir Vergisi Genel Bildirisi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yüzbinlerce işletme, Ocak ayı bordrolarını düzenlemek için bu bildirimi bekliyordu.Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe’nin haberine…

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığının Gelir Vergisi Genel Bildirimi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yüzbinlerce işletme, Ocak ayı bordrolarını düzenlemek için bu bildirisi bekliyordu.

Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe’nin haberine nazaran, bildiriye nazaran, fiyat gelirlerinin vergilendirilmesinde, mkent aydın haberleriş ödemesinin yanı sır tıpkı periyotta yapılan ve fiyat olarak bedellendirilen; prim, çıkar, ikramiye, huzur hakkı, mesai fiyatı, döner sermaye fiyatı, ek ders fiyatı üzere ödemelerle birlikte kümülatif matrah temel alınacak.

İdare ve kontrol konseyi üyelerine ödenen huzur hakkı, eksperlere, resmi arabuluculara, eksperlere, spor hakemlerine, atletlere yapılan ödemeler üzere fiyat sayılan ödemeler için de istisna uygulanacak.

Bildirimde fiyatın düzeyine nazaran vergilendirmenin nasıl yapılacağı da örneklerle açıklanıyor.

Buna nazaran minimum fiyatla çalıştırılan bir bireye aylık net 4 bin 253 lira ödenecek ve bunun tamamı istisnaya tabi olacağından bu emekçi için 750.60 lira sigorta primi ödenecek.

Taban fiyatlı çalışıp aylık 996 lira mesai ve toplumsal yardım ödemesi yapılan bir emekçinin 4 bin 965 lira olarak başlayan net fiyatı, vergi dilimi değişeceği için yılın son aylarında 4 bin 923 liraya düşecek.

Brüt fiyatı 8 bin lira olan bir çalışanın net fiyatı Ocak-Mayıs periyodunda 6 bin 395 lira, Haziran Temmuz aylarında 6 bin 55 lira, Ağustos’ta 6 bin 156 lir, Eylül-Ekim’de 6 bin 267 lira, Kasım’da 5 bin 931 lira ve Aralık’(ta 5 bin 791 lira olacak.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.