HES uygulamasında değişiklik

“Hayat Konuta Sığar” uygulaması, yeni bir güncellemeye gitti. Sıhhat Bakanlığı ‘Temaslı Takibi, Salgın İdaresi, Konutta Hasta İzlemi ve Filyasyon …

27.01.2022
HES uygulamasında değişiklik

“Hayat Konuta Sığar” uygulaması, yeni bir güncellemeye gitti. Sıhhat Bakanlığı ‘Temaslı Takibi, Salgın İdaresi, Konutta Hasta İzlemi ve Filyasyon’ rehberini güncelledi. Buna nazaran, en az iki doz aşısını yaptırmış yahut son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişil…

“Hayat Meskene Sığar” uygulaması, yeni bir güncellemeye gitti. Sıhhat Bakanlığı ‘Temaslı Takibi, Salgın İdaresi, Konutta Hasta İzlemi ve Filyasyon’ rehberini güncelledi. Buna nazaran, en az iki doz aşısını yaptırmış yahut son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş şahıslar, olumlu biriyle temas ettiğinde, HES kodu riskli görünmeyecek fakat Olay Takip Modülü’ne temaslı olarak kaydedilecek.

Bu şahıslar maske kullanımı, toplumsal aralık, hijyen üzere kollayıcı tedbirlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük ömrüne devam edebilecek.

SEMPTOM GELİŞİRSE NE OLACAK?

Rastgele bir semptom gelişmesi durumunda ise birebir gün sıhhat kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak. Semptom gelişmezse temasının 5’inci gününde PCR testi yaptırma mecburiliği olacak. PCR testi yaptırmazsa 6’ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak. PCR testinin müspet çıkması durumunda

Sıhhat Bakanlığı rehberine nazaran tedavi edilecek ve rehbere uygun izolasyon şartlarında takip edilecek. Testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6’ncı günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek.

Dünya Sıhhat Örgütünce “endişe verici varyant” olarak tanımlanan “Beta”, “Gama” ve “Delta” ile Sıhhat Bakanlığınca “tehdit edici varyant” olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon mühleti 14 gün olacak.

Bu bireylerin izolasyonu 14’üncü günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu şahıslara, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.