Liselilerin ‘hack’ turnuvasında Türk öğrenciler ilkliği kimseye bırakmadı

İtalya, Letonya, Yunanistan, Polonya, Romanya’dan lise öğrencilerinin katıldığı ‘hack’ turnuvasında Türk öğrenciler fırtına üzere eserek 1. ve 3 …

Liselilerin ‘hack’ turnuvasında Türk öğrenciler ilkliği kimseye bırakmadı

İtalya, Letonya, Yunanistan, Polonya, Romanya’dan lise öğrencilerinin katıldığı ‘hack’ turnuvasında Türk öğrenciler fırtına üzere eserek 1. ve 3. oldular.

Geçtiğimiz günlerde İtalya’nın Nocera Umbra bölgesinde Omnicomprensivo D.Alighieri Enstitüsü’nde düzenlenen Social Hackatlon (Sosyal Hackatlon), Türk çocuklarının sessiz bir destanına sahne oldu.

‘HACK’LEYEREK SORUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞTILAR

Bu müsabakada, ortaokul ve lise öğrencileri, birtakım sıkıntıları çözmek üzere bilgisayar ve sistemlere sızmayı ve en süratli biçimde maksatlarını ‘hack’leyerek sorunu çözmek için yarıştı. Bu tertibe İtalya, Letonya, Yunanistan, Polonya, Romanya’nın bununla bir arada ayrıyeten Türkiye’yi temsilen de İstanbul’dan Teknoloji ve İnsan Koleji katıldı.

6 FARKLI KADROYA DAĞILDILAR

Tertip temel mantığında İtalya’da Nocera Umbra kasabasında misyon yapan farklı alanlardan ön plana çıkmış 6 sivil toplum kuruluşunun ortalarında belirledikleri problemlere yönelik tahlil üretmeleri ve sonra bu manada öğrencilerin bir toplumsal medya kampanyası ve buradaki yapılan çalışmayı tanıtacak bir toplumsal medya kamu spotları oluşturmaları da gerekiyordu. 3 gün boyunca süren bu milletlerarası karşılaşmada, iştirakçi ülkelerden öğrenciler 6 farklı gruba dağılarak en güzel süreç hazırlığını yapmaya çalıştı.

TÜRK ÖĞRENCİLER 1. VE 3. OLDU

3. günün sonunda Türkiye’yi temsil eden lise öğrencileri, Tan Çil ve Pamir Özgülşen’in grubu 1.lik kürsüsünü alırken, yeniden Türk grup üyelerinden Nilsu Çöm ve Asude Kara’nın bulunduğu kadro ise 3.cülük pozisyonunu kazandı.

AĞIR BİR HAZIRLIK SÜRECİ GEÇİRDİLER

Tüm Türkiye’yi gururlandıran başarıyı elde eden çocukları geliştiren grubun başında ise tıpkı okulun İngilizce öğretmenlerinden, daha evvel de eğitim teknolojileri konusunda birincilere imza atmış Berkay Onur Sayar, İngilizce öğretmeni İpek Çolak ve Bilgisayar ve Teknoloji öğretmeni Hakan Kasal yer alıyor. Vizyoner öğretmenlerin önderliğinde takım bu karşılaşma için ağır bir hazırlık süreci içerisindeydi.

Teknoloji, savunma, yaratıcılık, diplomasi üzere alanlarda gelişen öğrenen ve çalışan bir grup olmaları ve genel ekip sinerjilerinin yüksekliği, ülkemizi temsil eden bu çocukları kusursuz bir ekip haline getirdi.

Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.