Küba’da limandaki ham petrol depolama tesislerinde patlama: 1 ölü, 121 yaralı

Küba’nın değerli ölçüde ticaret limanı Matanzas’daki petrol depolama üssündeki tankerlerde patlama meydana geldi. Felaket nedeniyle 1 kişi öldü …

07.08.2022
Küba’da limandaki ham petrol depolama tesislerinde patlama: 1 ölü, 121 yaralı

Küba’nın değerli ölçüde ticaret limanı Matanzas’daki petrol depolama üssündeki tankerlerde patlama meydana geldi. Felaket nedeniyle 1 kişi öldü, 121 kişi yaralandı. Milletlerarası yardım daveti yapan Küba idaresi, ayrıyeten 17 itfaiyecininse kayıp olduğunu bildirdi.

Küba‘nın kuzeyindeki “Matanzas Üstün Tanker Üssü” olarak bilinen ham petrol depolama tesislerinde dün bir patlama yaşandı.

17 İTFAİYECİ KAYIP

Şu ana kadar patlama ve yangınlarda, 1 kişi öldü, 121 kişi yaralandı. 17 itfaiyecinin ise hala kayıp olduğu bildirildi. Hastanelerde tedavileri devam eden yaralılardan 5’inin durumunun ağır olduğu, bölgeden 2 bin kişinin de tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı.

YARDIM TALEP ETTİLER

Devlet Lideri Miguel Diaz Canel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, petrol konusunda tecrübeli uzmanlardan yardım talebinde bulunduklarını belirterek, “Meksika, Venezuela, Rusya, Nikaragua, Arjantin ve Şili’nin yardım tekliflerine teşekkür ediyoruz.” sözünü kullandı. ABD’nin Havana Büyükelçiliği de Küba‘ya teknik olarak yardıma hazır olduklarını vurgulayarak, “Matanzas’taki olayla ilgili Küba ile temas halindeyiz.” dedi.

YILDIRIMIN İSABET ETMESİ SEBEP GÖSTERİLDİ

Yetkililer, yıldırım isabet etmesi nedeniyle limanda bulunan yakıt depolama tanklarında yangın çıktığını belirtmiş, birinci belirlemelere nazaran 77 kişinin yaralandığını, 17 itfaiyecinin ise kayıp olduğunu bildirmişti. Limanda yer alan 8 tanktan 4’ünde patlama yaşandığı ve hala yangının devam ettiği bilgisi paylaşılmıştı. Canel ile Başbakan Manuel Marrero’nun, Matanzas limanına giderek yangına ait bilgi aldığı ve hastanedeki yaralıları ziyaret ettiği bildirilmişti. Limandaki patlamanın, 5 Ağustos gece 23.00’te bir tankerde meydana geldiği ve alevlerin skent aydın haberleritler sonra 3 tankere daha sıçradığı sav ediliyor. Matanzas Limanı; petrol kuyuları, rafinerileri, dev tanker ekipmanları ve termik santralleri sayesinde ülkenin kıymetli ölçüde sanayi ve ticaret limanı olarak biliniyor.

kent aydın haberleri / Sinan Doğan – Dünya

ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.