Dünyaya meydan okuyorlar! Çin, Tayvan çevresinde başlattığı tatbikatı bitirmeden yenisini ilan etti

Pasifik, Çin ve Tayvan ortasında yaşanan tansiyon sonrası kaynıyor. Çin, savaş uçaklarını havalandırıp Tayvan etrafındaki tatbikatlarını …

07.08.2022
Dünyaya meydan okuyorlar! Çin, Tayvan çevresinde başlattığı tatbikatı bitirmeden yenisini ilan etti

Pasifik, Çin ve Tayvan ortasında yaşanan tansiyon sonrası kaynıyor. Çin, savaş uçaklarını havalandırıp Tayvan etrafındaki tatbikatlarını sürdürürken tüm dünyanın gözü de bu bölgeye çevrildi. Savaşın an sıkıntısı olduğu bölgede Çin, bu defa de ülkenin kuzey kıyılarındaki Bohay Denizi ve Sarı Deniz’in güneyinde gerçek cephane ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlara başlayacağını bildirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta Tayvan’a yaptığı ziyaret, Pekin’in reaksiyonsini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin çabucak akabinde yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş; Savunma Bakanlığı da Ada etrafında “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

PASİFİK KAYNIYOR

Gelişmeler sonrasında Tayvan ve ABD geri adım atmazken, Çin ise savaş uçaklarını Pasifik semalarında havalandırdı. Çin ordusu bölgede geniş çaplı bir askeri tatbikat başladı.

YENİ TATBİKATI DUYURDULAR

Tüm dünyanın gözü mümkün bir savaşın çıkması durumuna rağmen bölgeye çevrilirken Çin’den yeni bir meydan okuma atağı geldi. Çin, ülkenin kuzey kıyılarındaki Bohay Denizi ve Sarı Deniz’in güneyinde gerçek cephane ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlara başlayacağını bildirdi.

BÖLGE GEMİ TRAFİĞİNE KAPATILACAK

Deniz Güvenliği Yönetiminden verilen bilgilendirme argümanında, başşehir Pekin’in yakınlarındaki Bohay Denizi’nde 8 Ağustos ve 8 Eylül ortasında, Sarı Deniz’in güneyinde ise 7-15 Ağustos’ta yürütülecek askeri tatbikatlar nedeniyle kelam gelimi edilen bölgelerin gemi trafiğine kapatılacağı belirtildi.

GEMİ TRAFİĞİNİ KISITLAYACAK

Pekin’in yaklaşık 300 kilometre kadar güney doğusundaki Bohay Denizi, kuzeyinde Liaodong ve güneyinde Ciadong yarımadalarının sınırladığı, Sarı Deniz Körfezi’ndeki bir iç deniz pozisyonunda bulunuyor. Sarı Deniz’in güneyinde de başka bir tatbikatın başlayacak olması tüm bölgedeki gemi trafiğini fiili olarak kısıtlayacak.

NE OLMUŞTU?

Çin ordusu, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin geçen haftaki ziyaretinin akabinde Tayvan etrafındaki altı bölgede gerçek cephane ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlara başlamıştı. Bugün öğlen skent aydın haberleritlerine kadar sürmesi öngörülen tatbikatlar, Çin’in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada’nın etrafında fiili bir abluka oluşturmuştu. Tatbikatlar nedeniyle birtakım bölgeler, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken, boğazda güvenlik tasası nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

kent aydın haberleri / Emre Aytekin – Dünya

Deniz,Tatbikat,Çin,Güney ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.