Kolombiya’daki Kongre seçimlerinden solcu Gustavo Petro zaferle çıktı

Ülkede tarihi olarak isimlendirilen seçimlerde, Kongre’de çoğunluğu elinde bulunduran sağ partiler, sol partiler karşısında hezimet yaşayarak …

15.03.2022
Kolombiya’daki Kongre seçimlerinden solcu Gustavo Petro zaferle çıktı

Ülkede tarihi olarak isimlendirilen seçimlerde, Kongre’de çoğunluğu elinde bulunduran sağ partiler, sol partiler karşısında hezimet yaşayarak, Senato’da ve Temsilciler Meclisi’ndeki sayısal üstünlüğünü birinci defa solculara kaptırdı.Oylamada, sol parti ağırlıkl…

Ülkede tarihi olarak isimlendirilen seçimlerde, Kongre’de çoğunluğu elinde bulunduran sağ partiler, sol partiler karşısında hezimet yaşayarak, Senato’da ve Temsilciler Meclisi’ndeki sayısal üstünlüğünü birinci kere solculara kaptırdı.

Oylamada, sol parti yüklü Tarihî Pakt koalisyonu adaylarından Gustavo Petro, oyların 80,48’ini alarak partisi ismine 29 Mayıs’ta yapılacak olan Devlet Başkanlığı seçiminde aday olmaya hak kazandı.

Toplamda 4 milyon 307 bin 489 oy alan solcu Petro, tüm adaylardan daha fazla dayanak alarak devlet başkanlığı seçimi öncesinde öne çıktı.

Kolombiya İçin Grup koalisyonu adayı sağcı Fico Gutierrez, yüzde 54,18 ile 2 milyon 67 bin 365 oy alırken, Umut Merkezi koalisyonu adayı Sergio Fajardo ise yüzde 33,33 ile 701 bin 466 oyda kaldı.

Ülkede 13 Mart’ta düzenlenen Kolombiya Kongresi seçimlerinde sol partilerden oluşan Tarihî Pakt koalisyonu hem Senato’da hem de Kongre’nin ikinci kanadı Temsilciler Meclisi’nde en çok oyu alarak ilkliği elde etti.

Kolombiya’da 29 Mayıs’ta düzenlenecek devlet başkanlığı 1. tıp seçimlerinde Petro, Gutierrez ve Fajardo, Devlet Lideri olmak için yarışacak.

Eski Devlet Lideri Alvaro Uribe Velez’in liderliğini yaptığı sağ parti Demokratik Merkez, 2018’de ilkliği kazandığı Senato ve Temsilciler Meclisi’nde büyük oy kaybı yaşayarak, uzun yıllar sonra Kongre’de çoğunluğu kaybetti.

Kayıtlı seçmen sayısının 38 milyonu aştığı ülkede, yaklaşık 17 milyon Kolombiyalının sandık başına gitmesiyle iştirak oranı yüzde 44,22’lerde kaldı.

Kolombiya’daki devlet başkanlığı seçiminin birinci tipi 29 Mayıs’ta yapılacak. Hiçbir adayın yüzde 50’nin üzerine çıkamaması durumunda 19 Haziran’da seçimin ikinci çeşidi düzenlenecek.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.