EYT’de kritik viraja giriliyor! Taraflar çarşamba günü görüşecek

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği EYT’lilerle ilgili düzenlemede kritik bir periyoda giriliyor. Bu kapsamda hükümet, 16 Mart Çarşamba günü …

15.03.2022
EYT’de kritik viraja giriliyor! Taraflar çarşamba günü görüşecek

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği EYT’lilerle ilgili düzenlemede kritik bir periyoda giriliyor. Bu kapsamda hükümet, 16 Mart Çarşamba günü taraflarla tekrar bir ortaya gelecek. Yaklaşık beş milyon kişiyi yakından ilgilendiren düzenlemeyle ilgili 5 formül masada bulunuyor.

Türkiye’de 5 milyona yakın Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( Eyt ) bulunuyor. Bu kapsamda hükümet tarafından birtakım düzenleme getirecek.

16 MART’TA MASAYA OTURULACAK

Eyt‘lilerin sıkıntılarını çözmek için düğmeye basan hükümet, 16 Mart’ta yeni bir adım atacak. Masada yaklaşık 520 bine ulaşan kontratlı işçinin problemlerine tahlil ve Eyt‘lilerin talepleri bulunuyor.

“2022 YILINDA HALLEDECEĞİZ”

Hususla ilgili geçtiğimiz haftalarda açıklamada bulunan AK Parti Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Birinci iki problem olan minimum fiyat ve memur mkent aydın haberlerişlarını tahlile kavuşturduk. Üçüncü problem olan 3600 ek göstergeyi şu an hallediyoruz. Sonra dördüncü sıkıntı olan sözleşmelilerin takıma geçirilmesinden sonra 2022 yılı içerisinde Eyt‘liler problemini halledeceğiz” demişti.

Eyt ile ilgili masada beş değerli formül bulunuyor:

  • 3 bin 600 günü dolduran bayan 50, erkek 55 yaşında emekli olabilir. Bu formülde 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 3600 günü doldurmaları halinde bayanlar için 50 erkeler için 55 yaşında emekli olabilecekleri bir seçenek bulunuyor.
  • Bayanlarda 7 bin 200, erkeklerde 9 bin günü dolduran emekli olabilir. Burada yeniden 1999 öncesi emeklilik kuralları göz önüne alınacak. Bayanların 7200 prim günün erkelerin ise 9 bini prim gününü doldurarak emekli olabilmeleri öngörülüyor.
  • Emekliliğe kalan mühlet için her yıl muhakkak oranda kesinti ile emekli olunabilir.
  • Kanundaki yaşa kadar mkent aydın haberleriş kesintisi ile emekli olunabilir.
  • 5 bin ile 9 bin 750 prim günün dolduran emekli olabilir.

EYT’LİLER NE İSTİYOR?

8 Eylül 1999’da bayanlar için 20, erkekler için 25 yıllık sigortalılık müddeti ve 5 bin günlük prim ödeme gün sayısı olan emeklilik şartları değişti. Bu tarihten evvel işe giren bayanlar için 40-58 ile erkekler 44-60 yaş ortasında değişen kademeli geçiş müddeti geldi. Bu tarihten sonra işe girenler için de emeklilik yaşı bayanlarda 58, erkeklerde 60’a, prim gün sayısı da 7 bine çıktı. EYT kapsamında olanlar 1999’daki değişikliğin geçmişe dönük uygulanmasına son verilmesi ve 1999’dan evvel işe başlayanların prim gün sayılarını doldurduğunda yaş koşulunu beklemeden emekli olmayı talep ediyor.

EYT 1999 YILINDAN SONRA İŞE BAŞLAYANLARI KAPSAYACAK MI?

Sigorta başlangıç tarihi 1999 yahut sonrasında olanlar için şu anda geçerli olan emeklilik şartları değişmeyecek. EYT ile ilgili düzenlemenin bu tarihten evvel sigorta başlangıcı olan yaş koşulu dışındaki emeklilik koşullarını tamamlayanların yararlanması bekleniyor.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık müddeti (erkek için 25, bayan için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) koşullarının yanına bir de yaş kaidesi (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olanların yeni kurallara entegrasyonu da sigortalılık müddetine nazaran kademeli olarak sağlandı. Sonuç olarak, emekli olmak için üç koşulun (sigortalılık mühleti, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı.

Haberler.com – İktisat

EYT, Artırım, İktisat, Haberler

Emekli,Yaş,1999,Kadın,Erkek,Eyt,Gün,Süre,Sigortalı,Şartı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Spor sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.