KENT ÇALIŞMALARI ÖDÜLLERİ? SAHİPLERİNİ BULDU

Zeytinburnu Belediyesi’nin akademiyle iş birliği yaparak; mimarlık, kent bölge planlama, coğrafya, sosyoloji, sıhhat, iktisat üzere farklı bilim …

23.12.2021
KENT ÇALIŞMALARI ÖDÜLLERİ? SAHİPLERİNİ BULDU

Zeytinburnu Belediyesi’nin akademiyle iş birliği yaparak; mimarlık, kent bölge planlama, coğrafya, sosyoloji, sıhhat, iktisat üzere farklı bilim kısımlarındaki çalışmaları teşvik etmek gayesiyle düzenlediği ‘Kent Çalışmaları Ödülleri’ sahiplerini buldu.

ZEYTİNBURNU, İSTANBUL (rehberaydin.com) – Zeytinburnu Belediyesi’nin akademiyle iş birliği yaparak; mimarlık, kent bölge planlama, coğrafya, sosyoloji, sıhhat, iktisat üzere farklı bilim kısımlarındaki çalışmaları teşvik etmek maksadıyla düzenlediği ‘Kent Çalışmaları Ödülleri’ sahiplerini buldu.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ödül merasimine, Yükseköğretim Şurası (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy katıldı.

Merasimde, makale, doktora tezi, kitap ve heyet özel mükafatı olmak üzere 4 başka kategoride ödül verdi.

Bu kapsamda “Jüri Özel Ödülü” Prof. Dr. Süha Göney’e takdim edildi. “Makale Kategorisi”nde Mersin Üniversitesi Harita Mühendisliği Kısmından Dr. Muzaffer Can İban mükafata layık görülürken, “Doktora Tezi Kategorisi”nde Kent ve Bölge Plancısı Dr. Zeynep Deniz Yaman Galantini, “Kitap Kategorisi”nde Kadir Has Üniversitesi İrtibat Fakültesi Halkla Münasebetler ve Tanıtım Kısmından Dr. Leyla Bektaş Cet mükafata kıymet bulundu.

KENT MESELELERİNE TAHLİL GELİŞTİRMEK AMAÇLANIYOR

Projeyle kentleşme sürecinin ve ömrünün dinamiklerini açıklayan ve bu dinamiklerin oluşturduğu değişimlere ve problemlere yeni bakış açıları ve tahliller geliştiren çalışmaları teşvik etmek, iş birliklerini geliştirmek ve hali hazırda görülenin görünürlüğünü arttırmak amaçlanıyor. Mükafatlar, mimarlık, kent bölge planlama, coğrafya, sosyoloji, sıhhat, iktisat üzere farklı bilim kısımlarında yayımlanmış bilimsel çalışmaların desteklenmesini sağlıyor.

“ÜNİVERSİTELERİN TEMEL FONKSİYONLARINDAN BİR TANESİ TOPLUMA YÖNELİK HİZMETLERİDİR”

Merasimde konuşan YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, çalışma kapsamında İstanbul Üniversitesi ile Zeytinburnu Belediyesinin iş birliği yaptığını, bundan da ayrıyeten memnuniyet duyduğunu aktardı.

Prof. Dr. Özvar kelamlarına şöyle devam etti:

‘Böylesine hoş bir ödül merasiminin yapılıyor olması ilim insanlarını takdir etmek için hayli değerli bir fkent aydın haberleriliyettir. Üniversitelerin temel fonksiyonlarından biri de toplumsal sorumluluk projesidir. Kıymetlendirme yapan hocalar ve Zeytinburnu Belediyesiyle birlikte bir toplumsal sorumluluk projesine imza atmış oluyorlar. Bu proje bize üniversite ve mahalli idarelerin yapabilecekleri projelere en hoş örneklerinden bir adedine şahit olduk. Bu ödül merasiminde kent çalışmaları merkeze alınmış. Kent çalışmalarının ödüllendirilmesi Türkiye’de toplumsal bilimlerin gelişimine katkı sağlayacaktır. Bu biçim ödül merasimleri kent çalışmalarına yönelikte ve bundan sonrada ortaya çıkacak olan makale ve tezleri destekleyecektir. Bu ödül merasimiyle çağdaş Türkiye’yi Zeytinburnu üzerinden anlamamıza vesile olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkürler.’

“BİRBİRİNDEN BEDELLİ 200’E YAKIN ESER BAŞVURDU”

Zeytinburnu Belediye Lideri Arısoy da müsabakada 4 kategoride ödül verileceğini lisana getirerek kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu çalışma üniversiteler ve belediyeler ortasında iş birliği ve teşvik sağlamak üzere tasarlandı. Dört kategoride mükafatlar verilecek. Yaklaşık bir yıl evvel dijital ortamdan duyurduk. 190 eser müsabakaya başvurdu. Makale, doktora, kitap ve heyet özel mükafatı verildi. Akademisyenlerimiz heyette vazife aldılar. Başlangıç için uygun bir sonuç elde ettik. Bu tertibi bundan sonra da sürdürmeye kararlıyız. Maksadımız akademisyenleri kent çalışmalarına yoğunlaşmalarını sağlamak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin 53 vilayetinden edilen taleplar elimize ulaştı. Yaklaşık 50 farklı üniversiteden mezun akademisyenler bize mürackent aydın haberlerit etti. Bu projenin teşvik olmasını temenni ediyorum. Her yıl Kent Çalışması Mükafatlarını vermeye devam edeceğiz.?

Mükafata hak kazanan isimleri belirleyen heyette Prof. Dr. Murat Gül, Prof. Dr. Çiğdem Dürüşken, Prof. Dr. Aydın Gülan, Prof. Dr. Murteza Bedir, Prof. Dr. Gülden Erkut, Prof. Dr. İsmail Coşkun ve Doç. Dr. Murat Şentürk yer aldı.

Düzenlenen ödül merasiminde makale kategorisinin kazananına 10 bin lira, doktora tezi kategorisinin kazananına 15 bin lira, kitap kategorisinin kazananına 20 bin lira ve heyet özel mükafatı kategorisinin kazananına 25 bin lira takdim edildi.

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.