Kendi Ellerinizle Sofranıza Zehir Taşıyor Olabilirsiniz! Öğrenince Bu Yiyecekleri Asla Tüketmeyeceksiniz…

SON ARAŞTIRMADA DEMANS RİSKİNİ ARTTIRAN YİYECEKLERİ TEK TEK SIRALADIAmerikan Nöroloji Akademisi’nin yeni bir çalışması , Demans riskini arttıran …

21.08.2022
Kendi Ellerinizle Sofranıza Zehir Taşıyor Olabilirsiniz! Öğrenince Bu Yiyecekleri Asla Tüketmeyeceksiniz…

SON ARAŞTIRMADA DEMANS RİSKİNİ ARTTIRAN YİYECEKLERİ TEK TEK SIRALADIAmerikan Nöroloji Akademisi’nin yeni bir çalışması , Demans riskini arttıran yiyecekleri tek tek belirledi. Amerikan Nöroloji Akademisi’nin 27 Temmuz 2022’de yayınlanan çalışması, ultra i…

SON ARAŞTIRMADA DEMANS RİSKİNİ ARTTIRAN YİYECEKLERİ TEK TEK SIRALADI

Amerikan Nöroloji Akademisi’nin yeni bir çalışması , Demans riskini arttıran yiyecekleri tek tek belirledi. Amerikan Nöroloji Akademisi’nin 27 Temmuz 2022’de yayınlanan çalışması, ultra işlenmiş besinleri yemenin demans riskinizin artması ile hakikat orantılı olduğunu buldu.

Amerikan Nöroloji Akademisi’nin çalışmasına 55 yaş ve üstü 72.083 iştirakçi katıldı. Bilgiler, Birleşik Krallık’ta yaşayan yarım milyon insanın sıhhat bilgilerini içeren geniş bir data tabanı olan UK Biobank’tan alındı. İştirakçilerin çalışmanın başlangıcında demansı yoktu. Çalışma yaklaşık 10 yıl boyunca iştirakçileri takip etti. Ayrıyeten çalışmaya katılanların her akşam evvelki gün yedikleri ve içtikleri hakkında en az iki anket doldurmaları gerekiyordu. Çalışmanın sonunda 518 bireye demans teşhisi kondu.

72 BİN KİŞİNİN NE YEDİKLERİ 10 YIL BOYUNCA NİZAMLI OLARAK TUTULDU

Çalışmadaki araştırmacılar , besin alımı anketlerine dayanarak iştirakçilerin ne kadar ultra işlenmiş besin yediklerini belirlediler. Bunu, günde tüketilen toplam yiyecek ölçüsünün yüzdesi olarak hesapladılar. Daha sonra, iştirakçiler ultra işlenmiş besinlerin en düşük tüketim yüzdesinden en yükseğe kadar değişen dört eşit kümeye ayrıldı.

YÜZDE 10’LUK ARTIŞ BUNAMA RİSKİNİ YÜZDE 25 ARTTIRIYOR

Araştırmacılar, bunama riskini etkileyebilecek faktörleri dikkate aldı. Bunlara yaş, cinsiyet, ailede bunama ve kalp hastalığı hikayesi ve başkaları dahil edildi. Bir kere belirlendikten sonra, çalışma , ultra işlenmiş besinlerin günlük alımındaki her yüzde 10’luk ortalama artış için, insanların demans riskinin yüzde 25 daha yüksek olduğu sonucuna varmıştır . Bahsetmeye kıymet en büyük yüksek ultra işlenmiş besin alımından kimileri içecekler, şekerli eserler ve ultra işlenmiş süt eserleridir.

İŞLENMİŞ BESİNLER BUNAMA RİSKİ İLE PARALEL BÜYÜYOR

Ayrıca, çalışma ultra işlenmiş besinler ile bunama riski ortasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Daha düşük demans riski, bir kişinin diyetindeki ultra işlenmiş besinlerin işlenmemiş yahut en az işlenmiş besinlerle değiştirilmesiyle ilişkilendirildi.

Tıbbi Uzmanlar Şurası üyesi Dr. Amy Shapiro , “Ultra işlenmiş besinlerin alımını azaltmak ve bunları tam besinlerle değiştirmek çeşitli sıhhat faydaları sağlar. İnflamasyonun azalması, diyabet, kalp hastalığı ve demans üzere hastalık riskini tetikliyor” dedi.

İşlenmiş besinlerin mükemmel bir tada sahip olduğunu belirten Dr. Shapiro “Bununla birlikte, işlenmiş besinler çoklukla şeker, sodyum , sıhhatsiz yağlar, koruyucular ve öbür kimyasallarla doludurlar. Bu bileşenler optimal sıhhat ve zindeliği desteklemez.” diyor.

Bu alandaki araştırmanın, besinin ham hali ile işlenmeden sıhhati ve zindeliği desteklediğini söz eden Dr. Amy Shapiro bu mevzuda daha fazla araştırmaya muhtaçlık duyduklarını belirtti.

SAĞLIĞA ZİYANLI İŞLENMİŞ BESİNLER HANGİLERİDİR?

Gazlı içecekler
Cips
Sosis
Paketli ekmekler
Yağda kızartılmış yiyecekler
Konserve yiyecekler
Soslar
Dondurma
Paketli ekmekler
Şekerli atıştırmalıklar
Tuzlu atıştırmalıklar
Mayonez
Ketçap

Dermatologlar Önerdi! Anında Rahatlayacaksın… Kullan Ve Bir Gece İçinde Güneş Yanıklarından Kurtul! Her Meskende Var…

Kızı Da En Az Babası Kadar Ünlü! Fenomen Dizilerin Sevilen Karakteri Bakın Kimin Babasıymış… Siz De Şaşırıp Kalacaksınız…

60 Kilo Verdi Öteki Birisi Oldu! Bir Bakan Bir Daha Bakıyor… Ünlü Oyuncu O Kadar Gençleşti Ve Güzelleşti Ki Kimse Tanıyamadı!

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.