Kaçın tsunami geliyor! Çok sayıda ülke için alarm verildi

Pasifik Okyanusu’nda yaklaşık 170 adadan oluşan Tonga’nın Hunga Ha’apai adasında geçen yıl 20 Aralık’ta patlama görülen yanardağ iki gün evvel …

16.01.2022
Kaçın tsunami geliyor! Çok sayıda ülke için alarm verildi

Pasifik Okyanusu’nda yaklaşık 170 adadan oluşan Tonga’nın Hunga Ha’apai adasında geçen yıl 20 Aralık’ta patlama görülen yanardağ iki gün evvel tekrar fkent aydın haberleriliyete geçerek kül, buhar ve gaz püskürtmeye başladı.Yetkililer, yanardağdaki patlamaların geçen yıl 2…

Pasifik Okyanusu’nda yaklaşık 170 adadan oluşan Tonga’nın Hunga Ha’apai adasında geçen yıl 20 Aralık’ta patlama görülen yanardağ iki gün evvel yine fkent aydın haberleriliyete geçerek kül, buhar ve gaz püskürtmeye başladı.

Yetkililer, yanardağdaki patlamaların geçen yıl 20 Aralık’taki fkent aydın haberleriliyetlerinden 7 kat daha şiddetli olduğunu belirtti. Yanardağdan deniz düzeyinden 5-20 kilometre kadar yükseklikte duman bulutu yükseldiğini aktaran yetkililer, patlamanın 260 kilometre kadar çapında alandan duyulduğunu söz etti.

TSUNAMİ VURDU

Ulusal deniz tsunamisi uyarısı yapılan adada, kamu binaları öğlenden sonra kapatıldı. BBC’nin haberine nazaran, toplumsal medyada paylaşılan manzaralarda dalgaların Tonga’daki bir kilise ve birkaç konutu yıkması yer alıyor. Yanardağın neden olduğu kül bulutu başşehir Nuku’alofa’yı kapladı.

BİRÇOK ÜLKE İÇİN ALARM VERİLDİ

Yanardağ patlamasının akabinde pek çok ülke için tsunami ikazları peş peşe geldi.

ABD Ulusal Meteoroloji Servisi Ulusal Tsunami İhtar Merkezi tarafından verilen bilgilendirme argümanında, Alaska’dan California’ya kadar ABD’nin batı yakası ve Kanada’nın batı kıyıları için tsunami uyarısı yapıldı. Ayrıyeten, Pasifik Tsunami İhtar Merkezi Hawaii’nin de tsunamilerden etkilenebileceği fakat şu ana kadar tsunaminin vurduğu başka adalarda hasarın az olduğu kaydedildi.

Şili İçişleri ve Kamu Güvenliği Bakanlığı Ulusal Acil Durum Ofisinden (ONEMI) verilen bilgilendirme argümanında, Şili Antarktikası ile Pasifik Okyanusu’nda bulunan San Felix Adası, Juan Fernandez Takımadaları ve Paskalya Adası için tsunami ihtarında bulundu. Halktan, ufak çaplı tsunami tehlikesi sebebiyle adalardaki kıyı bölgelerini boşaltmaları ve yetkililerin talimatlarına uymaları istendi.

JAPONYA’DA DA DEV DALGALARA NEDEN OLDU

Kyodo ajansının Japonya Meteoroloji Ajansına (JMA) dayandırdığı haberine nazaran, yanardağın faal hale gelmesinin akabinde ülkenin güneyindeki Amami Adası’nda 1,2 metre kadaryi bulan dev dalgalar gözlemlendi.

JMA, ülkenin güneybatısındaki adaların bir kısmında, yüksekliği 3 metre kadaryi bulan tsunami meydana gelebileceği ihtarında bulundu.

Japonya’nın Pasifik Okyanusu kıyılarında yüksekliği 1 metre kadaryi geçmeyen tsunamiler oluştuğunu belirten JMA, bu olaylarda can yahut mal kaybı olmadığını vurguladı.

Yetkililer, ülkenin kuzeydoğusunda mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki sarsıntının vurduğu bölgelerde yaşayanlara deniz kenarından uzak durmaları daveti yaptı.

6 Skent aydın haberleriT İÇİNDE AVUSTRALYA’YA ULAŞACAK

Avustralya Meteoroloji Ofisinden (BOM) verilen bilgilendirme argümanında da oluşan tsunami dalgalarının gelecek 6 skent aydın haberlerit içinde Avustralya kıyılarına ulaşabileceği ikazında bulunuldu.

BOM’un toplumsal internet hesabından verilen bilgilendirme argümanında da ihtarın, Queensland, Yeni Güney Galler, Victoria ve Tazmanya eyaletleri, Lord Howe, Norfolk ve Macquarie Adaları’nın bununla birlikte ayrıyeten Avustralya’nın doğu kıyılarını kapsadığı belirtildi.

İhtarın akabinde tsunaminin etkileyebileceği kimi plajlar vatandaşların girişine kapatılırken BOM, Queensland eyaletinin Gold Coast kentindeki kıyılarda 80 santimetre kadarye kadar ulaşan dalgalar kaydedildiğini bildirdi.

YENİ ZELANDA: BAĞLANTI KURAMIYORUZ

Öte yandan Tonga’daki durumla ilgili açıklama yapan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ellerinde, Tonga’da meydana gelen bir yaralanma yahut vefatla ilgili rapor olmadığını, mahallî cep telefonlarının çalışmadığını ve Tonga Başbakanına ulaşamadığını belirtti.

Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri ve Dışişleri Bakanlığının ülkede neyin gerekli olduğunu ve nasıl yardım edileceğini belirlemek için çalıştığını tabir eden Ardern, muhtaçlık duyulması halinde haberleşmeyi sağlayan denizaltı kablosunun tamiratında her türlü yardımı sağlayacaklarını bildirdi.

Volkanik küller nedeniyle havadan yardım imkanı bulunamazsa donanma gemilerini yardıma göndereceklerini belirten Ardern, “Bölgeye gitmek için donanma gemilerine gereksinim duyulabilir. O gemilerin yelken açması için hazırlanıyoruz. Şu anda yardım etmeye hazırız.” tabirlerini kullandı.

Yeni Zelanda Pasifik Halkları Bakanı Aupito William Sio da Tonga’nın birçok bölgesiyle irtibat kuramadıklarını kaydederek, “Pasifik halkı, daha evvel kasırgalar ve fırtınalar yaşayan ve nasıl tepki vereceğini bilen esnek insanlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.