Johnson’dan Omicron uyarısı: Hayati önem taşıyor

İngiltere’de korona virüs salgınında günlük hadise sayısı rekor tazeledi. Ülkede son 24 skent aydın haberleritte 78 bin 610 olayın tespit …

16.12.2021
Johnson’dan Omicron uyarısı: Hayati önem taşıyor

İngiltere’de korona virüs salgınında günlük hadise sayısı rekor tazeledi. Ülkede son 24 skent aydın haberleritte 78 bin 610 olayın tespit edilmesi ile salgının başlamasından bu yana en yüksek günlük olay sayısına ulaşıldı. Toplam hadise sayısı 10 milyon 10 bin 286’ya yükseldi…

İngiltere’de korona virüs salgınında günlük hadise sayısı rekor tazeledi. Ülkede son 24 skent aydın haberleritte 78 bin 610 hadisenin tespit edilmesi ile salgının başlamasından bu yana en yüksek günlük olay sayısına ulaşıldı. Toplam olay sayısı 10 milyon 10 bin 286’ya yükseldi. Artan Covid-19 olay sayılarıyla birlikte virüsün Omicron mutasyonuna ait hadiseler da artış gösterdi. Son 24 skent aydın haberleritte 4 bin 761 Omicron hadisesinin kaydedilmesi ile toplam Omicron hadise sayısının 10 bin 17’ye yükseldiği belirtildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson hadise sayılarındaki rekor yükselişten sonra hükümetin Baş Sıhhat Danışmanı Profesör Chris Whitty ve Sıhhat Servisi (NHS) Yöneticisi Dr. Nikki Kanani ile basın toplantısı düzenledi.

Johnson’da “güçlendirici dozu yaptırın” daveti

Johnson, Omicron mutasyonun ülke genelinde yayılmaya devam etmesi üzerine uygun olan herkesin güçlendirici aşılarını almaları gerektiğini hatırlatarak “aşıların hayati ehemmiyet taşıdığını” söyledi. Johnson, “Bu hafta başlattığımız güçlendirici aşılama programı ile İngiltere’de şimdiye kadarki değerli ölçüde aşılamayı gerçekleştirdik” dedi. Johnson, son günlerde aşılama programı için dayanak çalışmalarına yardımcı olmak ismine 20 bin kişinin istekli olduğunu ve toplam 33 bin gönüllünün programa dayanak verdiğini söyledi. Johnson, 70 yaş ve üzerindekilerin yüzde 80’inden fazlasının, 12 yaş ve üzerindeki nüfusun ise yüzde 44’ünden fazlasının güçlendirici aşılarını olduklarını belirtti.

Aşı uygulamasından sonraki 15 dakika bekleme müddeti kaldırılıyor

Johnson, Perşembe gününden itibaren “işleri daha da hızlandırmak” için aşılardan sonraki 15 dakikalık bekleme mühletinin kaldırılacağı ve daha süratli aşılama yapılacağını söyledi. Pazartesi gününden itibaren 12 ila 15 yaşındaki çocukların ikinci doz Covid-19 aşılarını olmaları için aşı randevularının açılacağını aktaran Johnson, “Çocuklarımızı okula göndermenin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz, bu yüzden çocuklarımızın ve gençlerimizin gelecek devirden evvel aşılandığından emin olmalıyız” dedi.

Londra’da hastaneye edilen taleplar 3’te 1 oranında arttı

Johnson, korona virüs nedeniyle ülke genelinde hastaneye edilen talepların arttığını söylerken, güçlendirici aşılarını olan yaşlı nüfus ortasında hastaneye edilen talepların düşüş gösterdiğini söyledi. Johnson ülke genelinde hastaneye yatışların yüzde 10, başşehir Londra’da ise neredeyse 3’te 1 oranında arttığını kaydetti.

Hükümet geçtiğimiz günlerde Omicron mutasyonunun Londra’da baskın mutasyon olacağına yönelik ihtarda bulunmuştu.

Johnson, yükselen hadise sayıları karşısında güçlendirici aşıların “mükemmel bir müdafaa seviyesi” sağladığını söyleyerek yapılacak gerçek şeyin B Planı tedbirlerini uygulamak olduğunu ve ülkede daha fazla kısıtlamaya gerek duyulmadığını söyledi.

Hadiselerin artması bekleniyor

Hükümetin Baş Sıhhat Danışmanı Profesör Chris Whitty ise yaptığı açıklamada, Omicron mutasyonunun Birleşik Krallık için bir “sorun olacağını” vurguladı. Whitty, hadiselerdeki artışın önümüzdeki haftalarda daha da artmasının beklendiğini söyleyerek hastaneye edilen talepların da artmaya devam edeceğini belirtti.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.