İsveç’te ikizleri koruyucu aileye verilen Türk baba, çocuklarını geri istiyor

İZMİR (rehberaydin.com) – İZMİR’de yaşayan, hem Türkiye hem Norveç vatandaşı olan Hasan Altunç’un (47) eski eşi Hasret Yıldız (33), İsveç’te …

22.01.2022
İsveç’te ikizleri koruyucu aileye verilen Türk baba, çocuklarını geri istiyor

İZMİR (rehberaydin.com) – İZMİR’de yaşayan, hem Türkiye hem Norveç vatandaşı olan Hasan Altunç’un (47) eski eşi Hasret Yıldız (33), İsveç’te yaşadıkları devirde Altunç’tan kendisine ve ikiz çocuklarına şiddet uyguladığı savıyla şikayetçi oldu. Bunun üzerine çocukl…

İZMİR (rehberaydin.com) – İZMİR’de yaşayan, hem Türkiye hem Norveç vatandaşı olan Hasan Altunç’un (47) eski eşi Hasret Yıldız (33), İsveç’te yaşadıkları devirde Altunç’tan kendisine ve ikiz çocuklarına şiddet uyguladığı argümanıyla şikayetçi oldu. Bunun üzerine çocuklar, 2018’de İsveç mahkemesi kararı ile hami aileye verildi. İkizleri uzun müddettir görmediğini ve ailesine şiddet uygulamadığını ileri süren Altunç, çocuklarını geri alabilmek için Türk yetkililerden yardım beklediğini söyledi.

İzmir‘de yaşayan ve hem Türkiye hem de Norveç vatandaşı olan, ikiz babası Hasan Altunç, 2016 yılında eşi Hasret Yıldız’a, çocuklarıyla birlikte İsveç’e taşınmayı teklif etti. Yıldız ise bu teklifi reddedip, kızları İdil’i de alarak, evi terk etti. Altunç ise oğulları Ali’yi alıp, İsveç’e yerleşti. Bir müddet sonra Hasan Altunç’a telefonla ulaşan eşi, kızları İdil’i de alıp, Türkiye’den İsveç’e gelmek istediğini söyledi. Bunun üzerine Altunç, yabancılar şubesine gidip, eşine oturma müsaadesi çıkardı. İsveç’te geçen 2 yılın akabinde eşinin, kendisine ve çocuklarına şiddet uyguladığını tez eden Hasret Yıldız, İsveç’in Blekinge kentinde Olofström Belediyesi toplumsal dairesine edilen talepp, sığınma talebinde bulundu. Yetkililer de 2018 yılında o dönem 6 yaşında olan Ali ve İdil’i ‘aile içi şiddet’ gerekçesiyle çiftten aldı. Çift hakkında Vase Bölge Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme heyeti, çocukların hami aileye verilmesini kararlaştırdı. Çift, 15 gün evvel de İzmir’de boşandı.

‘YASAL HAKKIM OLDUĞU HALDE ÇOCUKLARIMI GÖSTERMİYORLAR’Çocuklarını uzun müddettir görmediğini ileri süren Hasan Altunç, ikizleri geri almak için yetkililerden yardım istediğini söyledi. İsveç’ten geçen ay Türkiye’ye gelen Altunç, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde rehberaydin.com’ya konuştu. Bugüne kadar eşi ve çocuklarına şiddet göstermediğini öne süren Altunç, “Hasret, kendine ziyan verip güya onu ben dövmüşüm üzere gösteriyordu. Vase Bölge Mahkemesi’nde açılan davada pedagog eşliğinde çocuklarımın sözünü aldılar. Ali ve İdil, benim onlara hiçbir formda şiddet göstermediğimi söyledi. Buna karşın çocuklarımı haksız yere elimden alıp gözetici aileye verdiler. Yasal hakkım olduğu halde gözetici aile bana uzun müddettir çocuklarımı göstermiyor. İsveç’te şu an bu formda göçmen ailelerinden koparılmış yaklaşık 180 bin çocuk var. Türk yetkililerden yardım bekliyorum” diye konuştu.

aydın haberleri / Eşber Okayer – Son Dakika Haberleri

Türkiye, İsveç, İzmir, Türk, Aktüel, Haber

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.