Van YYÜ’nün 40. kuruluş yıl dönümü kutlandı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin (YYÜ) kuruluşunun 40. yılı kutlandı. Edremit ilçesindeki bir otelde düzenlenen programda konuşan Van Valisi ve …

22.01.2022
Van YYÜ’nün 40. kuruluş yıl dönümü kutlandı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin (YYÜ) kuruluşunun 40. yılı kutlandı. Edremit ilçesindeki bir otelde düzenlenen programda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, üniversitenin akademik eğitim ve altyapı noktasında her ge…

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin (YYÜ) kuruluşunun 40. yılı kutlandı.

Edremit ilçesindeki bir otelde düzenlenen programda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, üniversitenin akademik eğitim ve altyapı noktasında her geçen gün büyümeye devam ettiğini söyledi.

Türkiye‘de yerleşkesi ve pozisyonu en uygun olan üniversitelerden birine sahip olduklarını belirten Bilmez, şunları kaydetti:

“Bir sarsıntı periyodu geçirdik. Bölgede yaşanan güvenlik sorunlarının neden olduğu göç, kentimizin sosyolojisinde önemli travmalar doğurdu. Kent kültürünün oluşumuna en çok katkı sunabilecek bedelimiz YYÜ’dür. Kentin, tarımın, turizmin, endüstrinin, gastronominin gelişimi için üniversitemizin daima toplum içinde olmasını arzuluyoruz. Hocalarımızın insanlarımıza ışık olması, rehberlik yapması değerli ölçüde temennimizdir. Üniversitelerimiz uzun mühlet toplumdan farklı kaldılar. Toplumla iç içe olmayan, toplumdan kendini soyutlamış, bir manada neredeyse laboratuvar mantığıyla misyon yapılan periyotlar de oldu. Elhamdülillah bugün artık alanda olmaya çalışan üniversitelerimiz var. Toplumla daha çok entegre olmuş üniversitelerimiz ve fakültelerimiz olur inşallah.”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise üniversitelerinin 40. kuruluş yıl dönümünü kutlamanın memnunluğunu yaşadıklarını lisana getirdi.

Bilimsel, akademik ve teknolojik taraflardan güçlü olmayı amaçladıklarını vurgulayan Şevli, şöyle konuştu:

“Tarım, hayvancılık, turizm, sıhhat, toplumsal, arkeoloji, spor ve sanat çalışmaları başta olmak üzere, bölgenin sahip olduğu yüksek potansiyeli, bilimsel araştırmalar ve toplumsal sorumluluk projeleriyle açığa çıkarma misyonuna uygun stratejik gayeler belirledik. Üniversitemiz kente ve bölgeye sırtını dönen bir üniversite olmanın bilakis bütün imkanları ve alt yapısıyla bölgeye yüzünü dönen bir üniversitedir. Bölge halkına en uygun sıhhat hizmetini sunma misyonunu amaçlayan Dursun Odabaş Tıp Merkezi, Tıp ve Diş Hekimliği fakülteleriyle üniversitemiz kente ve bölgeye bakan pencereleri olmuştur.”

Tanıtım sineması ve müzik dinletisiyle devam eden programa, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Vilayet Emniyet Müdürü Atanur Aydın, belediye liderleri, kurum müdürleri ve akademisyenler katıldı.

kent aydın haberleri / Emre Ilıkan – Son Dakika Haberleri

Emin Bilmez, Türkiye, Edremit, Van, Şimdiki, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.