İşsizlik ödeneği tutarı belli oldu

İş akdinin feshinin akabinde otuz gün içerisinde en yakın İŞKUR’a başvuran sigortalı personele, belirlenen kuralları taşıdığı takdirde ödenen …

10.02.2022
İşsizlik ödeneği tutarı belli oldu

İş akdinin feshinin akabinde otuz gün içerisinde en yakın İŞKUR’a başvuran sigortalı personele, belirlenen kuralları taşıdığı takdirde ödenen işsizlik mkent aydın haberlerişı zamlandı. 2022 yılı için belirlenen en düşük işsizlik ödeneği; 2 bin 137 lira, orta kademe; 2 bin 541 …

İş akdinin feshinin akabinde otuz gün içerisinde en yakın İŞKUR’a başvuran sigortalı emekçiye, belirlenen koşulları taşıdığı takdirde ödenen işsizlik mkent aydın haberlerişı zamlandı. 2022 yılı için belirlenen en düşük işsizlik ödeneği; 2 bin 137 lira, orta kademe; 2 bin 541 lira en yüksek işsizlik ödeneği ise 4 bin 272 lira oldu. İşsizlik ödeneği, her ayın beşinde aylık olarak direkt işsizin kendisine ödenir.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANMA KURALLARI

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak.

Hizmet akdinin sona ermesinden evvelki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak.

Hizmet akdinin feshinden evvelki son üç yıl içinde en az 600 gün mühlet ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak.

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR ünitesine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

Kontratın feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR ünitesine şahsen ya da elektronik ortamda edilen talepda bulunması zaruriliği bulunuyor. Bu mühlet aşıldığı takdirde alınacak mkent aydın haberleriş müddeti de o kadar düşüyor. Yani 10 ay mkent aydın haberleriş alacak bir sigortalı şayet 2 ay geç edilen taleprsa 8 ay mkent aydın haberleriş alıyor. İşten kendi isteğiyle ayrılanlar işsizlik ödeneği alamıyor.

2022 İŞSİZLİK Mkent aydın haberleriŞI KAÇ PARA?

Bu yıl, en düşük işsizlik ödeneği; 2 bin 137 lira, orta kademe; 2 bin 541 lira en yüksek işsizlik ödeneği ise 4 bin 272 lira olarak belirlendi.

İŞSİZLİK Mkent aydın haberleriŞI NASIL HESAPLANIR?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime temel yararları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt yararının yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu halde hesaplanan işsizlik ödeneği ölçüsü, aylık taban fiyatın brüt fiyatının yüzde 80’ini geçememektedir. Ayrıyeten, işsizlik ödeneği damga vergisi hariç rastgele bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ EDİLEN TALEBİ

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir.

İşsizlik ödeneği edilen talebi ile kişinin iş arayan kaydı da yapılmakta yahut kayıt bulunuyorsa güncellenmektedir.

Böylelikle sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleksel eğitim hizmetlerinden de yararlanması sağlanmaktadır.

Vekaletname ile edilen talep yapılması imkanı bulunmamaktadır.

İşsizlik parası almak isteyen bireylerin İŞKUR’a edilen talep yapması gerekir. Bu edilen talepnun internet üzerinden yapılması da mümkün. Hasebiyle işsiz kalan kişi İŞKUR’a gitmeden de işsizlik parasına başvurabilir. e-Devlet üzerinden İŞKUR sistemine erişilebileceği üzere www.iskur.gov.tr adresinden de işsizlik parasına edilen talep yapılabilir.

İnternet üzerinden yapılan edilen talepnun akabinde gerekli denetimler yapıldıktan sonra, kişi işsizlik parasını hak etmişse işsizlik mkent aydın haberlerişı ödenmeye başlanır.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE HAK KAZANANLARA SUNULAN HİZMETLER

İşsizlik Ödeneği

Genel Sıhhat Sigortası Primleri

Yeni bir iş bulma

Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNİN MÜDDETİ

Hizmet akdinin feshinden evvelki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün müddet ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALIRKEN YAPILMASI GEREKENLER

İşsizlik ödeneği alınan mühlet içinde;

İkamet adresinin değişmesi,

Rastgele bir toplumsal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınması,

Yetkili sıhhat kuruluşunca istirahatli kılınması,

Silahaltına alınılması,

Yurtdışına çıkılması,

Bir işte çalışmaya başlanması yahut

Mahkeme kararıyla işe iade edilmesi hallerinde durum 15 gün içinde en yakın İŞKUR ünitesine yahut Alo 170 sınırına bildirilmelidir.

İşsizlik ödeneğinden yararlananlar, kendi kusuru ve bilgilerdeki eksiklik yahut yanlışlık nedeniyle yapılan fazla ödemeleri yasal faizi ile ödemek zorundadır.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNİ TEKRAR BAŞLATMA DURUMU

Ödenekten yararlanırken, işsizlik mkent aydın haberlerişından yararlanma mühleti doldurulmadan tekrar işe girilmesi ve işsizlik ödeneğinden yararlanmak için gerekli olan kaideleri yerine getirmeden tekrar işsiz kalınması halinde daha evvelce hak edilen işsizlik ödeneği müddeti dolduruluncaya kadar ödenekten yararlanılabilinir.

Kalan hak sahipliğinin devamında İŞKUR’a edilen taleplan tarihten itibaren ödemeler gerçekleştirilir.

Hak kazanma kurallarını sağlamak suretiyle yine işsiz kalınması halinde ise yalnızca yeni hak sahipliğinden doğan müddet kadar işsizlik ödeneği ödenir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.