Bakan Nebati yeni paketi açıklayacak: ‘Yastık altı altın’lar sisteme nasıl girecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Londra’da milletlerarası bankacı ve yatırımcılarla bir ortaya gelerek Türkiye iktisadı hakkında …

10.02.2022
Bakan Nebati yeni paketi açıklayacak: ‘Yastık altı altın’lar sisteme nasıl girecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Londra’da milletlerarası bankacı ve yatırımcılarla bir ortaya gelerek Türkiye iktisadı hakkında değerlendirmeler bulundu. Burada dövize endeksli mevduat sistemine ait açıklamalar yapan Nebati, yakın vakitte yastı…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Londra’da memleketler arası bankacı ve yatırımcılarla bir ortaya gelerek Türkiye iktisadı hakkında değerlendirmeler bulundu. Burada dövize endeksli mevduat sistemine ait açıklamalar yapan Nebati, yakın vakitte yastık altındaki altınlarla ilgili bir paketin duyurulacağını söylemişti.

Dünya’da yer alan habere nazaran; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, cumartesi günü fiyat artışlarının önüne geçmek için bir dizi önlem açıklayacak.

Bakanı Nebati’nin, fiyat artışlarına karşı alınacak önlemleri, yastık altı altınların finansal sisteme entegrasyon modelini ve Kredi Garanti Fonu (KGF) takviyeli finansman paketini açıklaması bekleniyor.

“YASTIK ALTINDAKİ ALTININ KIYMETİ 250-350 MİLYAR DOLAR”

Bakan Nebati’nin paylaştığı bilgiye nazaran; Türkiye’de yastık altında 5 bin tonluk altın bulunuyor. Bunun ekonomik karşılığı ise 250-350 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Pekala ‘yastık altı altın’lar sisteme nasıl girecek?

Nebati’nin açıklayacağı öbür değerli bir ayrıntı ise 60 milyar liralık kefalet limiti bulunan Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) paketi olacak.

“ENFLASYONLA TOPYEKUN GAYRET PROGRAMI” UYGULANMIŞTI

2018 yılında periyodun Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından da “Enflasyonla Topyekun Çaba Programı” uygulanmıştı. Program kapsamında, firmaların yüzde 10 indirim uygulaması, yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgazda artırım yapılmaması, personel çıkarılmalarının önüne geçilmesi için firmalara takviye verilmesi, bankaların kredi faizlerinde yüzde 10 indirim yapması ve fırsatçılık ile faal uğraş üzere hususlar bulunuyordu.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.