Hisarcıklıoğlu: Ekonomi toparlanıyor yarın daha iyi olacak inşallah

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, “Piyasalarda iktisat tekrar bir canlanma atılımına girdi. Birinci 9 ayda …

11.02.2022
Hisarcıklıoğlu: Ekonomi toparlanıyor yarın daha iyi olacak inşallah

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, “Piyasalarda iktisat tekrar bir canlanma atılımına girdi. Birinci 9 ayda ekonomimizin büyümesine baktığım vakit yüzde 12’lik bir büyüme görüyoruz.” dedi.Hisarcıklıoğlu, Ordu Ticaret ve Sa…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, “Piyasalarda iktisat tekrar bir canlanma atağına girdi. Birinci 9 ayda ekonomimizin büyümesine baktığım vakit yüzde 12’lik bir büyüme görüyoruz.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Ordu Ticaret ve Sanayi Odasında (OTSO) düzenlenen vilayet ile ilçe oda ve borsaları müşterek istişare toplantısında, elektrikteki çok yüksek fiyat artışlarını gündeme getirdiklerini, yine ele alınmasını istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da bununla ilgili açıklama yaptığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, bu hususta yakında olumlu bir gelişme olmasını beklediklerini lisana getirdi.

Minimum fiyatın enflasyon üzerinde gerçek artmasının hem toplumsal açıdan olumlu olduğunu, hem de piyasaları canlandıracağını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Ama tüm fiyatlardan minimum fiyat kadar gelir vergisinin kaldırılması da patron olarak bizlerin de yükünü azalttı. Bir çalışan için baktığımız vakit yıllık 8 bin 608 lira minimum fiyatlı de üzerimizden yük azalmış oldu. Yüzde 50 arttı lakin üzerimizden yük kalkmış oldu.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, patrona minimum fiyat dayanağının artırılmasını istediklerini kaydederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Talebimizde gelir vergisinin yükseltilmesi talebi çıktı. Başta tıbbi crehberaydin.comz olmak üzere uzun müddettir kamuda bekleyen alacaklar vardı. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n yakın takipçisi olduk, ödenmeye başladı. Baktığımız vakit piyasalarda iktisat tekrar bir canlanma atağına girdi. Birinci 9 ayda ekonomimizin büyümesine baktığım vakit yüzde 12’lik bir büyüme görüyoruz. Sanayi pandemi öncesi devri yakaladı ve geçti. Bu aslında çok olumlu bir bildiri. İhracatımızda tarihi bir rekor yaptık. Bir yılda 40 milyar dolar ek gelir elde ettik. 225 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik.”

Turizmin yavaş yavaş toparlandığını söz eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Turizm eskisi üzere değil lakin güzelleşme yolunda. Ticarette de inşallah bir canlanma başladığını görüyoruz. Tarım bölümünde girdi maliyetlerimizdeki yüksek artışlar soruna yol açıyor mu? Açıyor. Yakıt, gübre, yem bunun üzere hayvancılıkta şikayetler geliyor. Enflasyon ve döviz kurlarındaki yükseliş piyasalarımızı olumsuz etkiliyor. Bu hususla ilgili düşüncelerimizi da Cumhurbaşkanımızla, bakanlarımızla paylaşıyoruz. Döviz kurlarındaki artışla ilgili yaşanan kasvetleri lisana getirdik. Piyasayı ve pek çok firmamızı olumsuz etkilediğini, istikrar ve öngörülebilirliğin temin edilmesi gerektiğini de söyledik.”

“YARIN DAHA DÜZGÜN OLACAK İNŞALLAH”

Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı önlem paketleri sonrasında piyasaların sakinleştiğini vurgulayarak, “Hepiniz yaşadınız bunu. İnşallah bundan sonra daha az dalgalanmalar yaşanacak ve istikrar yakalanacak diyorum. Biz kur faiz ekseninden çıkıp üretime, yatırıma, ihracata odaklanmamız lazım diyorum.” sözünü kullandı.

Bir iş adamı olarak moralinin hiçbir vakit düşmediğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Çünkü ben iş adamıyım, her gün sabah o dükkanın kapısını açabilme hamasetini bulabilmek için moralimin yüksek olması lazım. ‘Bugün dünden daha uygun olacak’ diyoruz. Hiç unutmayın bunu, hiçbir biçimde iş adamı umudunu kaybetmez. Yarın daha güzel olacak inşallah.” diye konuştu.

TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu, Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Hilmi Güler, OTSO Lideri Servet Şahin, Ordu Ticaret Borsası Lideri Ziver Kahraman’ın da katıldığı toplantıda iştirakçilerin sorularını yanıtladı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.