Birleşmiş Milletler, Libya’da Abdulhamid Dibeybe’yi geçici başbakan olarak tanıdıklarını açıkladı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Libya’daki hükümet kriziyle ilgili soruları yanıtladı.Genel Sekreter …

11.02.2022
Birleşmiş Milletler, Libya’da Abdulhamid Dibeybe’yi geçici başbakan olarak tanıdıklarını açıkladı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Libya’daki hükümet kriziyle ilgili soruları yanıtladı.Genel Sekreter Antonio Guterres’in Libya Özel Danışmanı Stephanie Williams’ın alanda olduğunu ve tüm taraflarla görüşmeler yaptığı…

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Libya’daki hükümet kriziyle ilgili soruları yanıtladı.

Genel Sekreter Antonio Guterres’in Libya Özel Danışmanı Stephanie Williams’ın alanda olduğunu ve tüm taraflarla görüşmeler yaptığını belirten Dujarric, Dibeybe’ye yönelik suikast teşebbüsü haberlerini gördüklerini lakin doğrulayamadıklarını söyledi.

Dujarric, BM’nin Libya’da hangi hükümeti tanıdığının sorulması üzerine, Abdulhamid Dibeybe’yi hala ülkenin süreksiz başbakanı olarak tanıdıkları cevabını verdi.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Lideri Akile Salih’in yeni bir hükümet kurulması tarafındaki çalışmalarına ait, “İktidarı sadece seçilmiş bir hükümete devredeceğim ve öteki adayların da çekilmesi durumunda başbakanlık yarışından çekileceğim.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet lideri ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmişti.

Lakin Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Kurulu’ndan oluşan taraflar, seçimlerin tüzel altyapısını belirleyecek kanunda uzlaşamadı.

Hukuksal sıkıntılar nedeniyle seçimler planlanan tarihte yapılamadı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.