Çin zulmüne sessizlik Hindistan’a cesaret verdi

Hindistan’da başörtülü öğrencilerin okula alınmayıp başka bir sınıfa konulması ve kelamlı tacize uğramasıyla patlak veren tansiyon derinleşiyor …

10.02.2022
Çin zulmüne sessizlik Hindistan’a cesaret verdi

Hindistan’da başörtülü öğrencilerin okula alınmayıp başka bir sınıfa konulması ve kelamlı tacize uğramasıyla patlak veren tansiyon derinleşiyor. Protestoların çatışmalara dönüşmesi sonrası bir eyalette okullar üç günlüğüne kapandı ve husus Yüksek Mahkeme’ye ta…

Hindistan’da başörtülü öğrencilerin okula alınmayıp başka bir sınıfa konulması ve kelamlı tacize uğramasıyla patlak veren tansiyon derinleşiyor. Protestoların çatışmalara dönüşmesi sonrası bir eyalette okullar üç günlüğüne kapandı ve mevzu Yüksek Mahkeme’ye taşındı.

HİNDİSTAN’DA BAŞÖRTÜSÜ GERGİNLİĞİ BÜYÜYOR

Hindistan’ın güneyindeki Karnataka eyaletinde, başörtüsü yasağına karşı düzenlenen protestoların artması üzerine bölgede eğitime orta verildi. Eyalette, bir devlet okulunda daha başörtülü Müslüman öğrencilerin derslere girmesinin yasaklanmasın akabinde protesto şovları düzenlendi. Karnataka Başbakanı Basavaraj Bommai, eyaletteki tüm liselerin eğitime üç gün orta vereceğini belirterek sükunet davetinde bulundu.

Eyalette, 7 Şubat’ta devlete ilişkin yüksekokulda derslere başörtülü girmelerine müsaade verilmeyen Müslüman öğrenciler, başka sınıfa konulmuştu. Hindistan’da gazeteci Mohammed Zubair, Twitter hesabından, başörtülü öğrenci Bibi Muskan’ın üniversite bölgesinde bir küme öğrenci tarafından kelamlı tacize uğradığı imgeleri paylaştı. Zubair, paylaşımında “Müslüman kız, PES Koleji’ne geldiğinde safran şal giyen birkaç ‘öğrenci’ tarafından hırpalandı KarnatakaHijabRow.” tabirlerine yer verdi.

Toplumsal medyada süratle yayılan imgelerde, burka ile PES Üniversitesi’ne giriş yapan Muskan, başka öğrenciler tarafından kelamlı taciz ile engellenmeye çalışılıyor. İmajda, Hindu kültüründe kullanılan safran şal takan öğrencilerin, Hindu inancına bağlı kalmanın bir sembolü olarak kullanılan “Lord Rama’ya Zafer (Jai Shri Ram)” sloganları eşliğinde Muskan’ın üzerine yürüdüğü görülüyor.

Eyalet genelinde uzun müddettir uygulanan başörtüsü yasağı, 1 Ocak’ta devlete ilişkin Udupi Bayan Yüksekokulu’ndaki Müslüman öğrencilerin derslere başörtüsüyle girmesiyle tartışılmaya başlandı. Karnataka’da başka okullarda da Müslüman bayan öğrencilerin başörtülü derslere girmesi üzerine, Hindu öğrenciler tepki göstererek derslere safran rengi şalla girmeye başlamıştı. Bu ortada Karnataka eyaletinde, öğrencilerin başörtüsü yasakları nedeniyle aksiyon yaptığı üniversite civarında bıçak taşıyan 2 kişi gözaltına alındı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.