İran, İsrail’den intikam için harekete geçti! Türkiye’de gerçekleşecek operasyonu MİT son anda önledi

İran idaresi, İhtilal Muhafızları’nın üst seviye kumandanlarından Albay Hasan Sayad Hüdayi’ye düzenlenen suikasttan İsrail’i sorumlu tutarken …

14.06.2022
İran, İsrail’den intikam için harekete geçti! Türkiye’de gerçekleşecek operasyonu MİT son anda önledi

İran idaresi, İhtilal Muhafızları’nın üst seviye kumandanlarından Albay Hasan Sayad Hüdayi’ye düzenlenen suikasttan İsrail’i sorumlu tutarken, misilleme yapılacağı tehdidinde bulunmuştu. Teze nazaran Tahran, intikam için Türkiye’ye gelen İsrailli turistleri kaçırma planı yaptı. Lakin Mossad’ın verdiği bilgiler doğrultusunda harekete geçen MİT operasyonu son anda önledi.

İsrail basınında yer alan argümanlara nazaran, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) İran‘ın Türkiye’deki İsrailli turistleri kaçırma planını deşifre ederek mani oldu. Haberde İran‘ın ‘intikam operasyonu’nu engelleyen MİT’ten casusların sayısı ve rastgele bir tutuklama yapılıp yapılmadığına dair bir bilgi verilmediği aktarıldı.

İRAN SUİKASTA KARŞILIK VERİLECEĞİNİ DUYURDU

İsrail, İran kaynaklı tehdit gerekçesiyle vatandaşlarına seyahat ihtarında bulundu. İran’da 22 Mayıs’ta İran İhtilal Muhafızları’nın üst seviye kumandanlarından Albay Hasan Sayad Hüdayi’nin öldürülmesinin akabinde İran cephesi adeta ateş püskürmüştü. Ataktan sonra zehir zemberek açıklamalar peş peşe yapılırken, İran suikasttan İsrail‘i sorumlu tutmuş ve karşılık verileceğini duyurmuştu.

MOSSAD BİLGİ VERDİ MİT HAREKETE GEÇTİ

Times of Israel’de yer alan bir haber de bu kaygıların doğruluğunu ispatlar nitelikte. Gazetede, Mossad’ın verdiği bilgiler doğrultusunda harekete geçen MİT’in saldırıyı durdurduğu yazıldı. İsrail merkezli haber sitesi Ynet’e konuşan İsrailli bir yetkili, İran’ın İsraillileri kaçırma yahut silahlı taarruz düzenleme teşebbüslerinin arttığını savundu.

İran,İsrail ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.