4 Türk’ün hayatını kaybettiği İtalya’daki kazada sır perdesi aralanamıyor! Helikopterin karakutusu ortalarda yok

Eczacıbaşı çalışanı 4 Türk’ün de hayatını kaybettiği İtalya’daki helikopter kazasıyla ilgili sır perdesini aralama çalışmaları ağır aksak …

14.06.2022
4 Türk’ün hayatını kaybettiği İtalya’daki kazada sır perdesi aralanamıyor! Helikopterin karakutusu ortalarda yok

Eczacıbaşı çalışanı 4 Türk’ün de hayatını kaybettiği İtalya’daki helikopter kazasıyla ilgili sır perdesini aralama çalışmaları ağır aksak ilerliyor. Uzmanlar helikopterde karakutu bulunmaması, pilotun düşmeden evvel alarm vermemesi ve görgü şahitlerinin olmaması nedeniyle araştırmalarını sürdürmekte zorlanırken “Kazanın nedenini belirlemek kolay olmayacak, uzun ve ayrıntılı incelemeler gerekecek” yorumlarında bulunuyor.

İtalya‘da 4’ü Türk 7 kişiyi taşırken düşen helikopterle ilgili soruşturma, karakutunun ve görgü şahitlerinin olmaması üzere nedenlerle zahmetle ilerliyor.

ENKAZ 1900 METRE KADAR YÜKSEKLİKTEKİ DERE YATAĞINDA BULUNDU

Geçen perşembe günü havalandıktan kısa mühlet sonra kaybolan helikopter yaklaşık 2 gün sonra Reggio Emilia bölgesinde dağlık alana düşmüş olarak bulunmuştu. Helikopterin enkazı ve 7 kişinin cansız vücudu, 1900 metre kadar yükseklikte bir dere yatağı civarında tespit edilmişti.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

İtalyan pilot ile 4’ü Türk 2’si Lübnanlı 6 yolcunun nkent aydın haberlerişı, Modena kentinde otopsi yapılmak üzere morga kaldırıldı. Olayla ilgili Reggio Emilia Cumhuriyet Savcılığı, taksirle insan öldürmek ve felakete sebep olmak suçlamalarıyla soruşturma başlattı.

“KAZANIN NEDENİNİ BELİRLEMEK KOLAY OLMAYACAK”

İtalyan basınındaki haberlere nazaran helikopterde karakutunun bulunmaması, pilotun düşmeden evvel alarm vermemesi ve görgü şahitlerinin olmaması soruşturmada net cevaplar elde edilmesini güçleştiriyor. Haber Global’de yer alan habere nazaran arama çalışmalarına katılan ünitelerden Alpler Kurtarma Grubu bölge sorumlusu Luca Pezzi, İtalyan basınına yaptığı açıklamada, “Kazanın nedenini belirlemek kolay olmayacak, uzun ve ayrıntılı incelemeler gerekecek” dedi ve ekledi:

“Olasılıklardan biri, helikopterin olumsuz hava şartlarından uzaklaşmak için bir hareket yapmaya çalışmış olması, lakin bunun ölümcül sonuçlanması.” Helikopterdeki Lübnanlı yolculardan birinin uçuş sırasında ailesine yolladığı görüntüde da fırtına görülebiliyor.

“YILDIRIM DÜŞTÜ” İDDİASI

Olayda hayatını kaybeden pilot Corrado Levorin’in arkadaşı ve helikopteri işleten Avio şirketinin teknisyeni Igor Caboni ise helikoptere yıldırım isabet etmiş olabileceğini söyledi. Caboni, “İletişimin apansız kesintiye uğramasının ve Corrado’nun yardım daveti yapamamasının tek açıklaması bu olabilir” dedi. Helikopterdeki 4 Türk vatandaşının, bir fuar için İtalya’da bulunan Eczacıbaşı Holding çalışanları olduğu açıklanmıştı.

Helikopter ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.