İngiltere’de iki bakan peş peşe istifa etti! Muhalefet, hükümetin çökmekte olduğunu öne sürdü

İngiltere’de Sıhhat Bakanı Sajid ve Maliye Bakanı Rishi misyonlarından istifa etti. Ana muhalefetteki Emekçi Partisi önderi Keir Starmer ise …

06.07.2022
İngiltere’de iki bakan peş peşe istifa etti! Muhalefet, hükümetin çökmekte olduğunu öne sürdü

İngiltere’de Sıhhat Bakanı Sajid ve Maliye Bakanı Rishi misyonlarından istifa etti. Ana muhalefetteki Emekçi Partisi önderi Keir Starmer ise yaşanan istifaların akabinde hükümetin çökmekte olduğunu argüman etti.

İngiltere hükümeti arka arda gelen iki istifa haberiyle sarsıldı. Sıhhat Bakanı Sajid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, peş peşe hükümetteki misyonlarından istifa ettiklerini açıkladı.

“BAŞBAKAN’A İTİMAT DUYMUYORUM”

Sağlık Bakanı Javid, Twitter’dan paylaştığı mektupta, artık vicdanen vazifesine devam edemeyeceğini ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a inanç duymadığı için vazifesinden istifa ettiğini belirtti. İstifasını sunmak için Johnson’la görüştüğünü aktaran Javid, “Bu misyonda hizmet etmek çok büyük bir ayrıcalıktı lakin artık vicdanım rahat bir biçimde devam edemeyeceğimi üzülerek belirtmek istiyorum.” sözünü kullandı.

“HALK, HÜKÜMETİN DÜZGÜN HALDE YÖNETİLMESİNİ BELİYOR”

Javid’in istifa açıklamasından kısa bir müddet sonra Maliye Bakanı Rishi Sunak da Twitter’dan yaptığı paylaşımda istifa ettiğini açıkladı. Sunak, paylaşımında şu sözlere yer verdi: “Halk haklı olarak hükümetin düzgün, uzman ve önemli halde yönetilmesini bekliyor. Bunun benim son bakanlık vazifem olabileceğinin farkındayım lakin bu standartlar için savaşmaya kıymet olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum.”

JOHNSON: SON DERECE PİŞMANIM

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Parti milletvekili Chris Pincher’a yönelik vazifesi berbata kullanma şikayetinden haberdar olmasına karşın, Pincher’a hükümette verdiği vazifeden ötürü “son derece pişman” olduğunu açıklamasının akabinde geldi.

“HÜKÜMET ÇÖKÜYOR”

İngiltere’de ana muhalefetteki Emekçi Partisi önderi Keir Starmer, Sıhhat Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın kabineden istifalarının akabinde hükümetin çökmekte olduğunu sav etti. Starmer, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a tepki gösteren Javid ve Sunak’ın arka arda istifasının akabinde yaptığı açıklamada, iki bakanı, Johnson’ın “suç ortakları” olmakla suçladı.

“AYLAR EVVEL İSTİFA ETMELERİ GEREKİRDİ”

Keir Starmer, “Johnson kanunları çiğnediğinde, tekraren palavra söylediğinde, İngiliz halkının fedakarlıklarıyla alay ettiğinde onu desteklediler.” sözünü kullandı. İki bakanın aylar evvel istifa etmesi gerektiğini belirten Starmer, “İngiliz halkı aldanmayacak. Muhafazakar Parti bozuldu ve bir adamı değiştirmek bunu düzeltmez. Yalnızca gerçek bir hükümet değişikliği İngiltere’ye muhtaçlık duyduğu yeni başlangıcı sağlayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“HÜKÜMET DEĞİŞİKLİĞİNE GEREKSİNİMİMİZ VAR”

Gelecek birkaç hafta içinde bir seçim daveti yapılırsa, bunu destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda Starmer, “Evet. İngiltere için yeni bir başlangıca muhtaçlığımız var. Bir hükümet değişikliğine muhtaçlığımız var.” karşılığını verdi.

kent aydın haberleri / Zuhal Demirci – Spor

İstifa,Hükümet,İngiltere,Starmer,Sunak ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.