Reuters: Ukrayna, Türkiye’den 1’i Hatay’a gelen 3 Rus gemisini soruşturmasını istedi

Ukrayna, Rusya’nın kendi tahılını taşıdığını tez ettiği Rus bandıralı 3 gemiyi daha incelemesini evvelce Türkiye’den talep etti. Reuters’ın …

06.07.2022
Reuters: Ukrayna, Türkiye’den 1’i Hatay’a gelen 3 Rus gemisini soruşturmasını istedi

Ukrayna, Rusya’nın kendi tahılını taşıdığını tez ettiği Rus bandıralı 3 gemiyi daha incelemesini evvelce Türkiye’den talep etti. Reuters’ın haberine nazaran, Ukrayna’daki başsavcılık, 13 Haziran tarihli bir mektupta, Türkiye’nin Adalet Bakanlığı’ndan, Ukra…

Ukrayna, Rusya‘nın kendi tahılını taşıdığını sav ettiği Rus bandıralı 3 gemiyi daha incelemesini evvelden Türkiye’den talep etti. Reuters’ın haberine nazaran, Ukrayna’daki başsavcılık, 13 Haziran tarihli bir mektupta, Türkiye’nin Adalet Bakanlığı’ndan, Ukrayna topraklarından çalındığı sav edilen tahılın nakliyatına karıştığından şüphelendiği 3 gemi hakkında araştırma yapmasını ve ispat sunmasını istedi.

Mektupta, gemilerin Kırım‘ın Sivastopol‘deki ana tahıl terminalinden nisan ve mayıs aylarında dahil olduği belirtiliyor.

GEMİLER RUS DEVLETİNE BAĞLI ŞİRKETE AİT

Mikhail Nenashev, Matros Pozynich ve Matros Koshka isimli 3 kuru yük gemisi de AB’nin yaptırım uyguladığı ve Rus devletine ilişkin United Shipbuilding Corporation’ın altında fkent aydın haberleriliyet gösteren bir şirkete ilişkin.

Ayrıca, Herson kentinden çalınan tahılların da bu gemilerde taşındığı argüman ediliyor. Rusya’nın Herson’da kurduğu idarenin lider yardımcısı olan Kirill Stremousov, Türkiye’ye yahut Orta Doğu’ya yapılan rastgele bir sevkiyat hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

GEMİLERİN TÜRKİYE’YE DE OLAN YOLCULUKLARI

Kiev’in Ankara ile paylaştığı gemilerden Mikhail Nenashev, kayıtlara nazaran 14-16 Haziran tarihlerinde Sivastopol’deki tahıl terminalindeydi. Gemi takip sitelerine nazaran, Mikhail Nenashev 8 gün sonra İskenderun’a ulaştı. Bosphorus Observer’ın lideri Yörük Işık tarafından sağlanan fotoğraf ve görüntüler, liman vinçlerinin Dörtyol’daki MMK Limanı’nda 27 Haziran’da Mikhail Nenashev’den altın renkli tahıl gibisi yüklerin kamyonlara aktarıldığını gösteriyor.

Bir kezinde geminin Derince Limanı’na 27 bin ton buğday bıraktığı belirtiliyor. Derince Limanı “tahıl taşıyan Rus gemisi” ağırladıklarını kabul etse de daha fazla yorumda bulunmadı.

Diğer gemilerden Matros Pozynich ve Matros Koshka, en az 3 kez Sivastopol’deki tahıl terminaline uğradı. Bu seyahatlerin kimilerinde gemiler sonra Suriye’ye gitti.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna, Rusya’yı işgalin başlangıcından bu yana tahıl çalmakla suçluyor, Rusya ise argümanları reddediyor. Ukraynalı yetkililer, ülkelerinin yaklaşık 400 bin ton tahılının Rusya tarafından çalınıp satıldığını sav ediyor. Bunun yaklaşık 150 bin tonluk kısmının Suriye’ye gönderildiği öne sürülüyor.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Ukrayna’nın kendi tahılını taşıdığını tez ettiği ve Karasu yakınlarına gelen Rus bandıralı Zhibek Zholy yük gemisine, ülkesinin isteği üzerine Türkiye’nin el koyduğunu ileri sürmüştü. Bodnar ayrıyeten 13 Rus gemisiyle ilgili bilginin Türkiye ile paylaşıldığını belirtmişti.

United Shipbuilding Corporation’ın yakın vakitte işgal edilen Ukrayna topraklarından tahıl taşıdığı tespit edilirse Ukrayna’nın eli Rusya’ya karşı güçlenecek.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.