10 dakikalık botoks tedavisi ile aşırı terlemeden kurtulmak mümkün

Bayındır Sıhhat Kümesi, Bayındır Söğütözü Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Tuba Oskay, çok terlemenin deri bariyerinin bozulmasıyla bakteri …

05.07.2022
10 dakikalık botoks tedavisi ile aşırı terlemeden kurtulmak mümkün

Bayındır Sıhhat Kümesi, Bayındır Söğütözü Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Tuba Oskay, çok terlemenin deri bariyerinin bozulmasıyla bakteri, mantar enfeksiyonları ve deri tahrişlerine de neden olabildiğini belirterek, çok terlemede botoks tedavisine ait detaylar verdi.

Bayındır Sıhhat Kümesi, Bayındır Söğütözü Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Tuba Oskay, çok terlemenin deri bariyerinin bozulmasıyla bakteri, mantar enfeksiyonları ve deri tahrişlerine de neden olabildiğini belirterek, çok terlemede botoks tedavisine ait detaylar verdi.

Bayındır Sıhhat Kümesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, terleme, çok sıcak havalarda, gerilim, tasa, utanma, endişe ve fizikî antrenman üzere durumlarda beden ısısının artması sonucunda ortaya çıkan epeyce olağan bir durum ve bedenin sağlıklı çalıştığının doğal bir göstergesi.

Ter bezlerinin olağandan fazla çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan çok terleme, bireylerin ruhsal durumunu makus tarafta etkiliyor, toplumsal hayatını engelliyor, kıyafet seçimini belirliyor yahut okul/iş randımanını düşürüyorsa kesinlikle tedavi edilmesi gerekiyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Oskay, çok terlemenin her yaş ve cinsiyette görülebileceğini, tedaviye başlamadan evvel ise bu duruma neden olabilecek durumların araştırılması gerektiğini belirterek, “Terlemenin bir hastalık nedeniyle oluşmadığının ortaya konması gerekiyor. Çok terlemenin altında yatan rastgele bir neden saptanmadığında sebebi bilinmeyen primer (idiyopatik) olarak isimlendiriliyor. Primer hiperhidroz, ter bezlerinin olağandan 4-5 kat daha faal olmasından kaynaklanıyor. Hastalık ergenlik periyodunda ortaya çıkıyor. Çoğunlukla bölgesel olarak koltukaltı, avuç içi yahut ayak tabanlarında simetrik olarak gözleniyor. Her mevsimde görülen ve hayat uzunluğu devam eden bu tip hiperhidroz için ruhsal sebepler ve duygusal gerilim üzere durumlar tetikleyici olabiliyor.” sözlerini kullandı.

Aşırı kahve tüketimi terlemeyi artırıyor

Sekonder hiperhidrozda ise çok terlemenin öteki bir tıbbi rahatsızlık nedeni ile oluştuğuna dikkati çeken Oskay, şunları kaydetti:

“Bu tip hiperhidroz ekseriyetle tüm bedeni etkiliyor. Sekonder terlemenin en sık nedeni ateşli hastalıklardır. Lenfoma, birtakım bakteriyel ve paraziter hastalıklar bilhassa gece terlemesine neden olabilir. Tiroid bezinin çok çalışması, büyüme hormonu ve adrenal hormonların yüksek olması, diyabet ve hipoglisemi, ürik asit yüksekliği üzere metabolik hastalıklar terlemeye neden olabilir. Menopoz ve andropoz üzere hormonal değişimlerde terleme artar. İnsülin, cinsel istek artırıcı ilaçlar, kortizon içerikli ilaçlar ve asetilsalisilik asit etken unsurlu ilaçların kullanımı da terleme nedeni olabilir. Alkol kullanımı, baharatlı besin tüketimi, fizikî idman, çok kahve tüketimi üzere alışkanlıklar da gün içinde terlemeye neden olur. Bu nedenle sekonder çok terlemede tedavinin öncelikle altta yatan hastalığa yönelik olması gerekir.

Aşırı terleme şikayeti olan şahısların, bu durumdan kurtulmak için terleme önleyici spreylere başvurabilirler, lakin bu eserlerin ağır metal içerikleri nedeni ile kansere neden olabiliyor. “Vücudun her bölgesine uygulanabilen botoks uygulaması, son yıllarda çok terleme tedavisinde muteber, hayatı kolaylaştıran, ameliyatsız, pratik bir metot olduğu için sıklıkla tercih ediliyor. Bu uygulama, terleyen bölgedeki hudut iletimini süreksiz bir mühlet durduruyor, ter bezlerinin çalışmasını blokluyor ve ter üretimini engelliyor. Bu süreçte ter bezlerine kalıcı ziyan verilmiyor. Uygulamanın tesiri geçtiğinde ter bezleri eskisi üzere ter üretmeye devam ediyor.”

Botoks tedavisi 10 dakika sürüyor

Doç. Dr. Tuba Oskay, çok terleme için uygulanan botoks tedavisinin yaklaşık 10 dakikalık bir süreç olduğunu aktararak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Tedavinin olumlu tesirleri çoklukla 3-7 gün sonra görülüyor ve ortalama 6-9 ay mühletle bu bölgede terleme önleniyor. Bu mühlet bitiminde terleme tekrar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. Tesir azalıp çok terleme sorunu tekrarladığında yine uygulama yapılabiliyor. Süreç sonrası şahıslar çok kolay iş hayatına ve toplumsal ömrüne dönebiliyor.

Gebeler, emziren bayanlar, kas-sinir kavşağı hastalığı yahut kanama sorunları olanlar ile 18 yaşından küçüklere botoks uygulanmıyor. Ayrıyeten botoks yapılması planlanan bölgede deri hastalığı olan şahıslarda, güzelleşme sağlanmadan botoks uygulaması yapılmamasına dikkat edilmesi büyük kıymet taşıyor. Çok terleme tedavisinde çoklukla koltukaltı, avuç içi, ayak tabanlarına botoks yapılıyor.

Botoks uygulaması tecrübeli bir tabip tarafından yapıldığı takdirde hafif bir ağrı hissi dışında rahatsız edici bir tesire sahip olmaz. Sürecin en değerli komplikasyonu avuç içi ve ayak tabanlarında, gerçek olmayan derin uygulamalarla kaslarda zayıflamaya neden olabilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa yüzde terleme tedavisinde çok dikkatli ve titiz çalışmak gerekiyor. İlacın dozu ve derinliği güzel ayarlanmalıdır. Yüzde çokça mimik kası olduğu için yanlış uygulamalar yüzde asimetriye yol açıyor. Toplumdaki yaygın inanışın bilakis terleme botoksu sonrası bedenin öbür bölgesinde çok terleme artışı gözlenmiyor, genel vücut sıhhatini bozmuyor ve bedende rastgele bir rahatsızlık oluşturmuyor. Tesir yalnızca lokal olarak uygulanan bölgede terlemeyi süreksiz olarak durduruyor. Ömür kalitesi bozulmuş hastalarda, botoks tedavisi gerçek doz ve yanlışsız teknik ile uygulandığında yüz güldürücü tesirli sonuçlar alınıyor. Bu nedenle muhakkak tecrübeli doktorlar tarafından uygulanması gerekiyor.”

kent aydın haberleri / Mehmet Kadir Kılınç – Sıhhat

Ter,Neden,Aşırı Terleme,Botoks,Tedavi,Uygulama,Etki,Durum,İş,Ortaya,Hastalık,Deri ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sağlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.