İndirim bekleyem vatandaşa kötü haber! Yeni zamlar kapıda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dövize endeksli mevduat sistemini açıklamasının akabinde döviz kurlarında sert bir düşüş yaşandı. Lakin …

26.12.2021
İndirim bekleyem vatandaşa kötü haber! Yeni zamlar kapıda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dövize endeksli mevduat sistemini açıklamasının akabinde döviz kurlarında sert bir düşüş yaşandı. Lakin vatandaşın beklediği indirimler şimdi gerçekleşmiş değil.YENİ ARTIRIMLAR KAPIDAHürriyet gazetesinden Aysel Alp’in hab…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dövize endeksli mevduat sistemini açıklamasının akabinde döviz kurlarında sert bir düşüş yaşandı. Lakin vatandaşın beklediği indirimler şimdi gerçekleşmiş değil.

YENİ ARTIRIMLAR KAPIDA

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine nazaran; Türkiye Esnaf ve Sanatkar Federasyonu (TESK) Lideri Bendevi Palandöken ise indirim bir yana marketlerde yeni artırımların olduğunu sav etti.

İktisatta ve dövizde yaşanan en ufak dalgalanmada, bunu mazeret ederek tüm eser kümelerinde artırım yapan marketlerin, artık döviz düşüşü devam ederken birebir suratı indirim yaparak göstermeleri davetinde bulunan Palandöken, kelamlarına şöyle devam etti:

“18 liradan 11 liraya kadar dolar kuru düştü. Doğal olarak indirim beklerken, fiyatların tıpkı kalması bile artırım sayılırken, bir de peçeteden suya, zeytinden peynire çabucak hemen tüm esere yani döviz ile ilgisi olan esere de olmayan esere de tekrar yüzde 15 ile yüzde 25 ortasında yeni artırım yapılıyor. Bu durum kabul edilemez.”

‘CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL’

Kimsenin vatandaş ve iktisat üzerinden fırsatçılık yapmasına müskent aydın haberleride edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Palandöken, “Fahiş fiyata 4 katına çıkan cezalar da artık caydırıcılığını yitirdi. Zira o cezaları bile birkaç günlük ciro ile ödeyebiliyorlar. Enflasyonu artırıp, piyasalardaki inancı azaltan bu fırsatçılar için gerekli tedbirler vakit kaybedilmeden alınmalı” dedi.

Devletin zincirlerin akaryakıt mazeretini ortadan kaldırmak için indirime gitmesini isteyen Palandöken, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Tedarikçi zincir marketlere sattığı fiyattan bakkala, tuhafiyeye, züccaciyeye, nalbura kısaca küçük esnafa vermiyor. On binlerce şubesi olan bu zincirler, döviz mazeretiyle günde 4 sefer etiket değiştirirken, artık 4 gün oldu, fiyatları indirmedikleri üzere üstüne yeni artırımlar yapıyorlar. Lakin bütün sorun yeni Perakende Yasasının çıkmaması. 10 bin dükkanı olan adamla başa çıkmak mümkün değil. İstanbul’da da Hakkari’de de birebir anda istediği fiyatı uyguluyor. Bunlar tekelci zihniyet. Sokak ortalarına kadar girdikleri sürece fiyatları tek tipleştirdiler. Bakkal kapandı, bunlardan 2 liralık helva alamazsın. Ya 250 gram ya bir kilo, yarım kilo alacaksın. Rekabet Kurulu’ndan yedikleri milyarlık cezaları vatandaştan çıkarmaya çalışıyorlar. Bunlar için bir an evvel yasal düzenleme çıkarılıp, hür piyasa iktisadına geri dönülmeli.”

‘marketler ortalarında anlaşıyor’

Marketlerin her hafta ortalarında anlaştığını ileri süren Palandöken, şunları söyledi:

“O hafta biri giyside, öteki temizlikte, bir oburu tabak çanakta indirime giriyor. İndirimli tek bir eser için içeri giren vatandaş raftaki öteki eserlerden yumurta, bakliyat, yağın fiyatına bakmadan alıp çıkıyor, halbuki fiyatı yüzde 10, 20, 30 artık ne uygun gördüyse yükselmiş oluyor. Adam cuma günü televizyon satıyor, her bir şubeye birer tane alsa 10 bin, 3’er tane alsa 30 bin televizyon ediyor. 10’ar tane boya, çamaşır sepeti gönderse 100 bin kutu boya, 100 bin sepet oluyor. Hangi esnaf bu sayıyla rekabet edebilir. Ya da yağ, cam suyu, tabak çanak, çatal kaşık… Piyasada ufak aktör kalmayınca fiyatların düşmesi mümkün değil. Tıpkı kişisel çiftçiliğin bitişi üzere; 10 bin ineği olan fiyatını düşürür mü düşürmez. 10 bin şubesi olan da düşürmüyor. Bu sisteme derhal son verilmeli. Beyaz eşya, züccayiye, bardak, kırtasiye, yeni yıl armağanı satamamalı.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.