IMF’den Merkez Bankalarına uyarı: Enflasyona karşı daha agresif olun

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Lider Yardımcısı Gita Gopinath, Jackson Hole İktisat Siyaseti Sempozyumu’nda merkez bankalarını enflasyon …

27.08.2022
IMF’den Merkez Bankalarına uyarı: Enflasyona karşı daha agresif olun

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Lider Yardımcısı Gita Gopinath, Jackson Hole İktisat Siyaseti Sempozyumu’nda merkez bankalarını enflasyon nedeniyle uyardı. Koronavirüs salgını ve Rusya’nın Ukrayna’ya olan işgali nedeniyle merkez bankacılarının işi…

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Lider Yardımcısı Gita Gopinath, Jackson Hole İktisat Siyaseti Sempozyumu’nda merkez bankalarını enflasyon nedeniyle uyardı. Koronavirüs salgını ve Rusya’nın Ukrayna’ya olan işgali nedeniyle merkez bankacılarının işinin çok daha güç olduğunu belirtti.

Salgın ve savaşın siyaset yapıcılar için kıymetli derslerle birlikte ülkelerin para siyaseti çerçeveleri için “stres testleri” olarak hizmet ettiğini belirten Gopinath, salgın toparlanmasının, bazen uygun bir strateji olsa bile iktisadın ısınmasının kıymetli enflasyon riski yarattığını gösterdiğini anlattı.

Gopinath, “İşsizliğin düşük düzeylere inmesi ve kilit dalların arz kısıtlamaları ile karşı karşıya kalması nedeniyle enflasyon baskıları, çok daha ağır hale gelebilir” değerlendirmesinde bulundu.

“AGRESİF TEPKİ VERMESİ GEREKEBİLİR”

Ekonomik sakinliği ölçmedeki zorlukların enflasyonun tam olarak ne vakit vuracağını söylemeyi zorlaştırdığına işaret eden Gopinath, fakat sıcak bir iktisatta risklerin en büyük arttığını kaydetti.

Gopinath, siyaset yapıcıların süreksiz arz şoklarını inceleme prosedürünü nasıl uyguladıklarını düzeltmeleri gerektiğini vurguladı.

Salgın ve savaşın, bir iktisat çok güçlü olduğunda yahut şoklar çok büyük olduğunda süreksiz arz şoklarının enflasyon üzerinde daha geniş ve daha kalıcı tesirleri olabileceğini düşündürdüğünü belirten Gopinath, bu şartlar altında, merkez bankalarının enflasyonu denetim etmek için daha agresif tepki vermesi gerekebileceğini aktardı.

Gopinath, gelecek 5 yıla bakıldığında, para siyaseti için değerli bir yapısal riskin enflasyon beklentilerinin değişmesi olduğunu kaydetti.

Merkez bankalarının gelecek birkaç yıl içinde enflasyonu amaca geri getirmeyi başaracaklarını umduğunu belirten Gopinath, lakin enflasyonun onlarca yılın en yüksek düzeylerinde ilerlemesi ve birtakım enflasyon beklentilerinin kalıcı hale gelme risklerinin kıymetli olduğunu tabir etti.

“MERKEZ BANKALARI KARARLI DAVRANMALI”

Gopinath, bir öteki yapısal riskin toplam arzın daha belgisiz ve değişken hale gelmesi olduğuna dikkati çekerek, salgının getirdiği değişikliklerinin ışığında emekçi sayısını varsayım etmenin çok daha sıkıntı hale gelebileceğini aktardı.

İklim değişikliği ve ivedilikle gereksinim duyulan pak güç geçişindeki gecikmelerin de besin ve güç fiyatlarını yükseltebileceğini ve oynaklığı artırabileceğini vurgulayan Gopinath, ülkelerin ticareti önemli biçimde kısıtlaması halinde ise global bedel zincirleri aracılığıyla sağlanan mal ve hizmetlerin daha kıymetli yahut kullanılamaz hale gelebileceği ihtarında bulundu.

Gopinath, bu türlü bir ortamda büyümeye ziyan vermeden enflasyonu denetim etmenin güç olacağını, potansiyel çıktının da bilhassa gelişmekte olan ülkelerde düşebileceğini kaydetti.

IMF Lider Yardımcısı Gopinath, “Bu riskleri azaltmak için merkez bankaları kararlı bir formda enflasyonu gayeye döndürmeli ve enflasyon beklentilerini sabitlemeli” tabirini kullandı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.