Kırtasiye malzemesi alacaklar dikkat! Fiyatlar 3 kat arttı! Bir öğrencinin kırtasiye masrafı ne kadar oldu?

Birinci ders ziline kısa bir müddet kala hem öğrencilerde hem de velilerde telaş başladı. Okul için kırtasiye gereçleri alışverişlerine çıkan …

27.08.2022
Kırtasiye malzemesi alacaklar dikkat! Fiyatlar 3 kat arttı! Bir öğrencinin kırtasiye masrafı ne kadar oldu?

Birinci ders ziline kısa bir müddet kala hem öğrencilerde hem de velilerde telaş başladı. Okul için kırtasiye gereçleri alışverişlerine çıkan veliler karşılaştıkları fiyatlarla şok oldu. Geçen seneye nazaran fiyatlar 3 kar artmış durumda. Birinci sınıf bir öğren…

Birinci ders ziline kısa bir mühlet kala hem öğrencilerde hem de velilerde telaş başladı. Okul için kırtasiye materyalleri alışverişlerine çıkan veliler karşılaştıkları fiyatlarla şok oldu. Geçen seneye nazaran fiyatlar 3 kar artmış durumda. Birinci sınıf bir öğrencinin masrafı 1000 lirayı geçmiş durumda. İşte şimdiki kırtasiye gereçleri fiyatları, duyunca şok olacaksınız!

FİYATLAR KARŞISINDA KARA KARA DÜŞÜNÜYORLAR

İlk sınıfa başlayacak öğrenciler için çanta, kalem, defter, boya ve birçok kalem eserleri için alışveriş başladı. Ebeveynler ise karşılaştıkları fiyat skalası karşısında kara kara düşünüyor.

FİYATLAR 3 KAR ARTTI!

Geçen yılki fiyatlarla bu yılki fiyatları kıyaslayan Samsun Yabancılar Çarşısı Kırtasiyeciler Oda Lideri Olcay İnanç, farkın 3 kat arttığını belirterek şu açıklamalarda bulundu;

“Geçen sene ile bu sene ortasında en az 3 katı fiyat farkı var. A kalite değil olağan standart kalem düzine olarak 15 lirayken bugün 50 lira oldu. 3 liralık silgi 10 lira oldu. Açacak da tıpkı halde silgi üzere 3 lirayken 10 lira oldu. 12 liralık defter 25 lira oldu. Su matarası 10 lirayken 30 lira civarına geldi. Beslenme çantaları 20 liradan 60 liraya yükseldi.”

“30 LİRALIK ESER 100 TL OLDU”

“Cüzi sayıda olan 60 liralık okul çantamız 150 lira oldu. 7 liralık kuru boya seti 25 lira oldu. Pastel boyalar 10 liradan 30 liraya yakın bir sayı oldu. Sayı çubuğu ve balonu 5 liradan 15 liraya yükseldi. Okullar, 1. sınıf öğrencilerinden fotokopi kağıdı istiyorlar. 30 liralık fotokopi kağıdının topu 100 lira oldu. Kelamlık kümeleri 15 liradan 45 lira üzere bir sayıya yükseldi.”

ARTIK BİN LİRANIN AŞAĞINDA ALIŞVERİŞ YAPILMIYOR

Bir birinci okul öğrencisinin genel kırtasiye masraflarıyla ilgili açıklamalarda bulunan İnan, “Geçen sene 1. sınıf öğrencisinin okul alışverişi 200-250 lira üzere bir sayı tutarken bu sene bu sayı 600 lira civarında bir sayı tutuyor. Şayet tüm eşyalarını A kalite alırlarsa bu sayı bin 200 lira civarında bir sayı tutuyor.” tabirlerini kullandı.

KIRTASİYE YARDIMI NEDİR?

Kırtasiye yardımı ülkemizde fakir kategorisinde yer alan aileler için verilen maddi bir yardımdır. Aileler bu yardımı çocuklarının eğitim ve öğretim masraflarını karşılamak hedefiyle kullanmaktadırlar. Maddi durumu elverişli olmayan aileler muhakkak bir müddetten sonra çocuklarını okuldan almaktadırlar. Çocukları okula kazandırmak, ailelerin kırtasiye masraflarını karşılamak ve toplumsal yardımlaşmayı artırmak gayesiyle bu türlü bir yardım yapılmaktadır. Rastgele bir mesleği ya da işi olmayan, sigortası bulunmayan ya da gelir ölçüsüne bağlı olarak geçinmekte zorluk çeken aileler başvurabilmektedir. Ülkemizde dar gelirli olarak kabul edilen aileler de başvurabilmektedir. Bu ailelerin gelirleri taban fiyatın altında ise yahut hane halkına düşen ortalama gelir taban fiyatın altındaysa kırtasiye yardımına başvurabilirler. Yardım, Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailelerin banka hesaplarına, belirlenen ölçüde paranın yatırılmasıyla yapılmaktadır.

KIRTASİYE YARDIMINA NASIL EDİLEN TALEPLUR?

Kırtasiye yardımına başvurmak için yapılacaklar öncelikle ailelerin yaşadıkları kentlerde bulunan kaymakamlıklara yahut toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmeleridir. Birtakım kentlerde toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları belediyelerde bulunmaktadır. Hasebiyle vilayet yahut ilçe belediyelerine de gidilebilir. Bilhassa son yıllarda çabucak hemen bütün vilayet ve ilçelerdeki belediyeler bu yardımı yapmaktadır. Her sene eğitim ve öğretim yılının başlarında maddi durumu kritik olan ailelere verilmektedir. Edilen Talep için belediyelere giden ailelerin yetkililer tarafından verilecek edilen talep formunu doldurmaları kâfi olacaktır. Bunun bununla bir arada ayrıyeten artık e-devlet üzerinden de edilen talep yapılabilir. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra belediye kırtasiye yardımı kategorisine girilerek edilen talep formu doldurulabilir. E-devlet, edilen talep yapmak ve edilen talep sonucunu takip etmek için en kolay yoldur. E-devlet hesabı bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerinden şifre talep ederek e-devlet hesabı oluşturabilirler.

2022 KIRTASİYE YARDIMI NE KADAR YAPILACAK?

2022 yılının kırtasiye yardım fiyatı geçen yıl yapılan ödemeden yüksek ölçüde olmaktadır. 2019-2020 eğitim öğretim yılının başında kırtasiye yardımı 1.210 TL olacak halde verilmişti. 2021-2022 eğitim öğretim yılı için ise 1.250 TL olarak ödeme yapılacaktır. Yardımın ölçüsü ilgili bakanlıklar tarafından yapılan araştırmalar sonucu belirlenmektedir. Yeniden bakanlıklar tarafından hazırlanan toplu mukavele ile yardım ölçüsü belirlenmektedir. Ödeme ekseriyetle eğitim ve öğretim yılının başladığı Eylül ayı içerisinde yapılmaktadır. Tam olarak ödemenin yapıldığı tarih belirli değildir. Fakat Eylül ayı içerisinde ödemeyi yapacak tüm kurumlar ödemeleri tamamlamaktadır. Ödemeler hakkında bilgi almak için yahut hangi vakıfın ya da belediyenin ödemeyi yapacağını öğrenmek için Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın internet sitelerinden bilgi alınabilir. Ayrıyeten edilen talep formu bırakılan kaymakamlığın yetkilileri de ödeme ölçüsü ve tarihiyle ilgili bilgi verebilmektedir.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.