IMF’den enflasyonun kalıcı hale gelebileceği uyarısı

Memleketler arası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, tedarik zinciri aksamalarının devam etmesi yahut enflasyon beklentilerinin kısa devirli …

19.11.2021
IMF’den enflasyonun kalıcı hale gelebileceği uyarısı

Memleketler arası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, tedarik zinciri aksamalarının devam etmesi yahut enflasyon beklentilerinin kısa devirli fiyat hareketleriyle bozulması durumunda dünyanın kimi bölgelerinde enflasyonun daha kalıcı hale gelebileceğini…

Rice, düzenlediği basın toplantısında, enflasyonist baskıların birçok ülkede yaygınlaştığını ve arz-talep dengesizliklerinin planlanandan daha uzun sürdüğünü söz etti.

Enflasyon beklentilerinin birden fazla iktisatta genel olarak sabitlendiğini vurgulayan Rice, “Ancak arz kesintileri devam ederse yahut enflasyon beklentileri bozulursa, enflasyon daha kalıcı hale gelebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Rice, ABD’de enflasyonun 2022’de düşmesinin beklendiğini aktararak siyaset yapıcıların üst taraflı riskler karşısında tetikte olmaları gerektiğini kaydetti.

IMF Sözcüsü Rice, ABD’de yüksek seyreden enflasyonun hem ABD hem de global iktisat için sistemik bir olumsuzluk teşkil edecek önden yüklemeli bir siyaset yansısını gerektirebileceğini belirtti.

Doğal gaz fiyatlarının dünyanın birtakım yerlerinde rekor düzeylere yükseldiğine dikkati çeken Rice, ısıtma talebindeki düşüş ve arzın ayarlanmasıyla güç fiyatlarının gelecek yıl daha olağan düzeylere dönmesinin beklendiğini aktardı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

aydın sarı otobüs saatleri aydın izmir denizli tren saatleri